25. Ноя 2024

Tallinna Võru Seltsi suvised tegemised

Tallinna Võru Seltsi liikmete sellesuvistest tegemistest tasub ära märkida kolm tähtsamat:
• Pärimustantsufestival Võrus 6.–9. juulil
• EKSÜ Suvekool Toilas 4.–5. augustil
• Kaika Suveülikool Kornetis 11.–13. augustil

Pärimustantsufestivalile oli esinema kutsutud meie folklooriansambel Liiso, kes oli püünel nii Võru kesklinna pargis kui ka Tamula järve ääres. Toredad olid kokkusaamised “pärismaalastest“ võrukestega, sest meie seltsi Tallinnas on ju koondunud „välisvõrukesed.“ Juured meil kõigil küll „lõunaosariigis,“ ent ladvad pealinnas. Võru festival jätab alati sooja tunde südamesse, sest oleme juba aastaid oma ansambliga seal esinenud ja meid on alati hästi vastu võetud. On saanud kenaks traditsiooniks, et festival algab Kreutzwaldi mälestussamba juurest, kus kaugetest maadest kokku tulnud tantsijate esindajad loevad oma keeles „Kalevipoja“ algussalme. Järgneb osalejate rongkäik tantsu ja lauluga läbi linna „Kandle“ aeda, kus pidu peale hakkab.

Teine elamuslik üritus oli Eesti Kultuuriseltside Ühenduse Suvekool. Sai kohtutud vanade tuttavatega, aga sõlmitud ka uusi sidemeid. Ütlemata vahva oli istuda ühe laua taga kaasmaalasega Portlandist Lehti Meriloga, kes üle laua vestles Siberist tulnud eestlastega eesti keeles. Suur rõõm oli taaskohtuda Mare Litnevskaga Ukrainast, juttu jätkus kauemaks. Edasise koostöö plaane sai peetud endise koolivenna Ants Liimetsaga Narva Eesti Seltsist ja samuti Valgevenest tulnud Vladimir Anufrieviga. Toila üritus oli väga tore ja vajalik. Saime muuhulgas näha ja kuulda ka kohaliku seltsingu Muusikal kõrgel tasemel etteastet. Eriti „isiklikult“ võtsin akordionipala „Sünnipäev“ (krokodill Gena laul multifilmist), sest mul juhtuski see päev olema!

Kolmas selle suve oluline üritus oli Kaika Suveülikool (KSÜ). See on võrukeelsete ja -meelsete inimeste igasuvine kokkusaamine juba 1989. aastast. Esimese toimumispaiga nimega rändab ülikool erinevais Lõuna–Eesti paigus. Kuulatakse loenguid, tutvutakse kohaliku eluga ja korraldatakse kultuuriõhtuid. Tavaliselt on ülikool võru ja eesti keeles, aga kuna sel aastal peeti seda Lätis Kornetis, siis lisandus ka läti keel. Korneti on endine Rõuge kihelkonna ala, kus elab endiselt ehedaid võrukesi.

Ansambel Liiso tegi Korneti laululaval tunnise etteaste nii laulude kui ka sõnalise osaga. Kornetisse oli sõitnud ka teisi meie seltsi inimesi, kes Liisole kenasti kaasa elasid. Laululava oli kõrge mäe otsas, kust avanes oivaline vaade metsadele ja järvedele. Imeilus kant. Eks seetõttu kestis järgmise päeva kohalik ekskursioongi viis tundi.

Kõrvu kõlama jäi mõte, et ikka üheskoos ja kokku hoides tuleb meil eestlastel kududa piiriüleseid suhtelõimi.

Külli Müürsepp
TVSi aseesimees