25. juuli 2024

Hubane aastapäev Londonis

Londoni eestlased tähistasid seekord vabariigi aastapäeva möödunud juubeliaastaga võrreldes tagasihoidlikumal skaalal – kogunedes 24. veebruari õhtul Londoni Eesti Majja Teise Maailmasõja põgenike teemalist dokumentaalfilmi vaatama  ning  kodust eestimaist õhtusööki  ja kaasmaalaste seltsi nautima.

Piduliku ürituse korraldasid Londoni Eesti Seltsi vabatahtlikud, sellest osa saama oli kogunenud saalitäis rahvast. Õhtu algas traditsiooniliselt Londoni Eesti suursaadiku Tiina Intelmanni tervitusega. Seejärel juhatas režissöör Helga Merits sisse oma EstDocs filmifestivalil Torontos züriipreemia pälvinud filmi “Geislingen-Coming Home Soon”. Intervjueeritud meenutasid oma lapsepõlve Geislingeni põgenikelaagris Saksamaal aastatel 1945-1950, mil sinna oli paigutatud 4000 eestlast. Geislingeni laagrit kirjeldati kui “Väikest Eestit”, kus eestlased ise olid laagri igapäevaelu eest vastutavad. Tegutsesid eesti koolid, oma ajaleht, laulukoorid ja spordiseltsid ning professionaalne teater. Oli liigutav kuulda, kuidas lapsed hoolimata ebakindlast tulevikust ja sõjas laialipillutatud peredest siiski elust rõõmu oskasid tunda – näiteks tähendasid kitsad elutingimused ülerahvastatud majades hoopis seda, et sõpru ei tulnud kaugelt otsida. Geislingen oli ka viimane koht, mil paljud kaasmaalaste toele said loota, kuna laagri likvideerimisel oldi sunnitud emigreeruma pereliimetest ja sõpradest eemale Austraaliasse või Ameerika Ühendriikidesse.

Filmijärgselt sai nautida Londoni Eesti Seltsi daamide poolt valmistatud kodust seapraadi ahjukapsaga, teha suu magusaks õunakoogiga ning tõsta Eesti Vabariigi tervituseks veiniklaasi uute ja vanade tuttavate seltsis.

Toreda traditsioonina viidi läbi ka loterii, auhindade valik oli lai alates Kalevi šokolaadist ja mustast leivast kuni hapukurkide ja kiluni. Päev möödus kiirelt ja kogunenud rahvas jäi igati rahule hubaselt veedetud aastapäeva tähistamisega Eesti Majas. Ürituse korraldas Londoni Eesti Selts.

 

Triin Kübar, piduline

 

Kaanefotol: Liina Särkinen (Keelekindlus eestvedaja), Pille Havakats (külaline Eestist), Helga Merits (stsenarist, rezissöör)  ja Londoni Eesti Seltsi esinaine Tiia Avastu

 

 

Eesti Abistamise Komitee esinaine Piret Randla