23. juuli 2024

Vanemuise hingus hingedekuul

Pärnus Koidula monumendi juures

Vanemuise Seltsi segakoor süütas hingedepäeval küünlad meie eelkäijatele Tartu kalmistutel. Hingedepäeva õhtul sai teoks teoks Albert Uustulndile (1925-1997) pühendatud õhtu. 6. novembril oleks helilooja/ kirjanik saanud 95-aastaseks.

Ettekande A. Uustulndist pidas Tarmo Õunapuu. Ansambel WanSel esitas A. Uustulndi laule. Tema laul “Madrus sinijakk” on kõlanud ansambli esituses Eestis, Lätis, Valgevenes, Ukrainas, Ungaris, Hollandis, Saksamaal, Krimmis, Arhangelskis jm. mereäärsetes linnades. Kõikjal on esitust saatnud edu.

12. novembril oli Amandus  Adamsoni (1855-1929), eesti kujuri, akadeemiku ja ühe eesti rahvuslikule kunstile alusepanija 165. sünniaastapäev. Eestis on palju tema tehtud ausambaid: Russalka, Vabadussõja ausammas Pärnus Alevi kalmistul, Tartu Kalevipoeg, Köleri hauamonument Suure-Jaanis, esimene monument Kreutzwaldile Võrus jne. Kujuri viimane taies on Lydia Koidula monument Pärnus (avati 1929).

Vanemuise Seltsi koorid on paljude juures oma projekte läbi viinud. Oleme külastanud ka Adamsoni majamuuseumi Paldiskis.

12. novembril süütasid seltsi esindajad küünlad Pärnus Alevi kalmistul, Tartus pidasime õhtu, mille jooksul rääkisime kujuri elust ja tööst.

21. novembril tähistasime koorijuht Uno Uiga 95. sünniaastapäeva. Hommikul toimus mälestushetk Raadi kalmistul maestro kalmul. Seltsi poolt osalesid segakoori Vanemuine dirigent Valli Ilvik ja  juhatuse liige Tea-Mai Tammaru. Hingeküünlad süütasid veel Annelii  Traks ja Undel Kokk  (Tartu Poistekoori dirigendid,  Uno Uiga kolleegid), Indrek Mustimets (Tartu linnavalistsue nõunik), Jüri Kulasalu (insener ja kultuuritegelane) ja teiste  kooride lauljad.

Päev oli päikesepaisteline ja meeleolu hea. Vanemuislased süütasid küünlad ka meie maestro Johann Voldemar Jannseni kalmul. Samuti käidi Rahumäe kalmistul  kauaaegse koorivanema Milvi Möldre kalmul.

Kell 13 oli lõunatund meenutuste ja lauluga. Ikka rõõmuga edasi! oli Uno Uiga soov. Laulis ansambel Plaan B (klaveril Valli Ilvik). Keerulise aja tõttu jäi esinejaid tulemata.

Meenutusi jagasid kuulajatele Tea-Mai Tammaru ja Valli Ilvik. Koroona taandudes  korraldame maestro juubelikontserdi.

Egne Raamat
Valli Ilvik

Kaanefotol: Segakoor Pärnus Koidula monumendi juures