16. Апр 2024

Aknad, pilgud, vaated

Märtsi-aprilli ilusatel kevadpäevadel toimus Moskva T.Ševtšenko nimelises raamatukogus Eesti päritoluga kunstniku Maie Matsari isikunäitus.

See oli tema projekti „Aknad, pilgud, vaated“ juba kolmas maalinäitus. Kahte eelmist sai näha Kuressare Lossikohvikus aastal 2016 ning Moskva B. Pasternaki nimelises raamatukogus eelmise aasta veebruaris. Maiel on olnud teisigi projekte ning näitusi, kuid akende teema juurde on ta pöördunud ikka ja jälle.

Maie pakub vaatajale maalilist eksperimenti, laiendades klassikalist maalikunsti. Maastikupilt kannab endas lõpmatuse ideed. Portree esitleb inimest, tema sisemist ruumi kui aega tajuva hinge asukohta. Aken – see on ka vaade reaalsusest mälestusse, reaalsusest unistuste maailma.

——————————————————————————

Kunstnik Maie Matsar on sündinud Tallinnas, lõpetanud Tallinna Ülikoolis vene filoloogina ning elusaatus viis teda aastakümnete eest Moskvasse. Seal omandas ta kunstihariduse ning kaitses väitekirja kunstifilisoofiast. Ta on õpetanud vene ja eesti keelt ning muidugi ka maalikunsti, pidanud loenguid filosoofiast ja kunsti ajaloost. Täna tegeleb ta eesti keele õpetamisega Moskva Riiklikus Rahvusvaheliste suhete instituudis.

Autorile, Maie Matsarile, kes on suurema osa elust elanud sünnimaast eemal, võimaldab maalimisega tegelemine ületada kilomeetreid ja aastaid, koondada ühte elamusi ja mälestusi erinevatest Eesti paikadest. Ning ikka ja jälle ruttab ta mööda Tallinna tänavaid, joob kohvi mõnes hubases kohvikus, kuulab kontserti Raekoja saalis, projetseerides seda läbi maalikunsti keele.

Kaanefotol: Raamatukogu töötaja Kirill Balašov esitleb kunstnikku Maie Masarit