18. Июл 2024

Torgu Kuningriigi uuel kuningal on nüüd oma raha

Esimene Torgu taaler – Torgu Kuningriigi oma raha – emiteeriti 24. juunil 1993. Kuna esimestel müntidel oli kujutatud kuningas Kirill I profiil (kaanefotol, pöördel Torgu vapp), said esimesed Torgu taalrid endale nimeks “kirill”. Kohati ka hüüdnime “poolik”, sest Torgu müntide alusväärtuseks määrati kuninga enda algatusel 1/2 liitri viina “Viru valge” hind Laadla poes (tänase Taga-Sörve ainsas kaupluses). Sellega sai esialgseks rahakursiks 25 Eesti krooni/1 kirill.

Torgu Kuningas Kristjan I

Seoses Torgu kuningriigi uue kuninga Kristjan I (pildil) ametisse kinnitamisega 2022. aastal, alustati kuningriigi rahapaja poolt uute Torgu taalrite sarja „Kristian I“ väljaandmist.

Kuningas Kirilli mündid

Uutel müntidel on kujutatud kuninga portree ja esimene “kristian” oli pronksmünt. Maikuus 2023 lisandusid selle mündi kullatud (kaanefotol) ja hõbetatud variant.”

Torgu taalri vahetuskurss on pidevalt tõusuteel püsinud. Eri aegade erineva kujundusega mündid on kõrges hinnas maailma numismaatikute hulgas ning samas on need kuningriigi territooriumil ka reaalse maksevahendina (paralleelselt euroga) käibel. Ostujõud on esialgselt 25,00 kroonilt (ehk umbes 1,60 eurolt) kosunud tänaseks 10,88 eurole. Taalri väärtust kinnitab ka veider asjaolu, et 2012. aastast on märgatud Peterburi ja Moskva numismaatikute käes liikumas Torgu taalri võltsinguid.

Enamasti on valeraha siiski kergesti äratuntav, kandes ekslikult liialdatud kursitähist “1 LIITER”

Vaata kuningriigi kodulehelt “Torgu raha” https://www.torgukuningriik.com/442761904/ )

Kaupo Vipp
Torgu Kuningriigi vardja

 

Sündmuse kajastus Maalehes siit: