17. Июл 2024

Eesti kultuuriselts Pääsuke kannab ja lehvitab Eesti kultuurimõtet – kultuuriehmatus ja iluigatsus

Eesti kultuuriselts Pääsuke hoidis laupäeval, 9. septembril Minski raeplatsil avatuna eesti käsitöö näituse. Eesti näituselaud asus Minski raeplatsil kõrvuti kasahhide, tatarlaste jt sealsete kultuuriseltside näitustega, millega tähistati linna 956. aastapäeva.

Näituse külastajad, nii noored kui vanad imetlesid eriliselt just eesti käsitööd, kindaid ja sokke, aga täiesti erilised olid mustad muhutikandiga tuhvlid, suured ja väiksed lapsele – eriti see viimane — lapsele mõeldud erksad lillemustrid tuhvlitel panid märkajad ja vaatajad lummatult seisma ja mõtlema, ilmselt kujunes või avanes teistsugustel, esteetilistel alustel maailmapilt või mõte maailmapildist, mille üheks aluseks on iluigatsus, ilupüüdlus kõiges, mis puudutab inimeste igapäevaelu. Mõni tahtis neid teemasid ka sõnastada ja neil teemadel ka pikemalt arutada.

Mogiljovis elav Vaakside pere esitas oma pereansambliga Vaaks 9. septembril 2023 Minski raekoja laval kaks viiulikunsti näidet, Tomaso Albioni “Adagio g-minooris” Karl Jenkins “Palladio”, vt https://www.youtube.com/watch?v=cVfjDyq4fpI

Tantsib Peterburi eestlaste ansambel Neevo 9. septembril 2023 Minski raekoja laval. Peterburi eestlaste ‘Neevo’ on külas Valgevene eestlaste kultuuriseltsil ‘Pääsuke’. Kultuuriseltsid kohtuvad eestlaste käsitöö näituslaua juures, uurivad ja imetlevad eestlaste käsitööd. Eesti kultuuri näitus toimub Minski linna 956. aastapäeval. Kultuuriselts ‘Neevo’ ja kultuuriselts ‘Pääsuke’ on kultuuri seltsid, mis hoiavad au sees ja järgivad eestlust, oma eesti esivanemate traditsioone. ‘Neevo’ ja ‘Pääsukese’ rahvas toetavad ja õpivad eesti keelt ja kultuuri, Neevo liikmete jutud oma esinemise kohta olude tõttu venekeelsed.

Mõtlikult pilguga vaatas eesti käsitöönäitust ja kontserti Maarja Pärl Lõhmus