22. Июл 2024

Meie meistrid – Kaukaasia käsitöö

Jätkame seltsides tegutsevate käsitöömeistrite tutvustamist. Seekord läheme külla kaugel Kaukaasias asuvale eestlaste kogukonnale.

Laseme ühel meistril enda kohta ise öelda:

Mina, Marika Eesmäe, olen etniline eestlane. Sündinud olen ma Tartus. Elan Põhja-Kaukaasias Kabardino-Balkaria Vabariigis Naltšiki linnas- imelises kaunis kuurortlinnas, mida ümbritseb Kaukaasia mäestiku mägede hobuseraua rõngas.

Minu töö on kogu elu seotud inimestega. Töötan personalitöötajana. Praegu töötan Naltšichi kaubandus-Tehnoloogia Kolledžis.

Minu elus oli palju ilusaid kohti ja imelisi inimesi. Ja nad on mind alati inspireerinud looma midagi ilusat. Nagu igale Eesti tüdrukule lapsepõlvest peale, õpetati mulle tikkimist ja kudumist. Mäletan kõiki oma esimesi naiivseid lastetöid. Nooruses, nagu isa, kirjutasin ma luuletusi. Vanemaks saades muutusid keerukamaks ka minu tööd.

Olen huvitatud iidsetest Eesti tikandite ja kudumite tehnikatest. Kinkisin kõik oma tööd sõpradele. Siis oli väga põnev keraamika periood. Siis ajendas armastus apelsinide vastu mind tegema apelsinikoore kompositsioone. Olen tegelenud ka klaasikunstiga.

Minu tööde mininäitused olid meie linnas ja Groznõi linnas. Ja veel on palju erinevaid ideid erinevates stiilides ja erinevate materjalidega. Peamine on Inspiratsioon. Ja inspiratsiooni annab mind ümbritseva maailma ilu ja suhtlemine imeliste inimestega.

Armastan kohtumisi meie rahvuslikus Kultuurikeskuses” Kodumaa”, mis on osa minu kodumaast.


Teine tuntud seasete eestlaste käsitöömeister on Nelli Maier. Tema elab Allmäe külas ja on tikkimisega tegelenud juba aastakümneid.