3. Jan 2025

Mai kuukiri nr 80

Kultuuriseltside Ühendus pidas aastakoosolekut

Aprillikuisel laupäeval kogunes EKSÜ liikmeskond oma iga-aastasele üldkoosolekule zoome vahendusel. Lisaks tavapärastele aruannete lugemisele ning kinnitamisele, oli sellel aastal täitunud senise juhatuse volituste 3-aastane periood ning liikmed valisid järgmiseks kolmeks aastaks uue juhatuse. EKSÜ uus juhatus kinnitati seekord 6-liikmelisena.

Kogu kuukiri on allalaetav siit: Mai kuukiri nr 80

 

 

20. mail toimub taas üle aastate meie seltside kevadpidu. Seekord pealkirjaga “Ärkamisaja lood ja laulud”. Pidu algab kell 12.00 Kambja vallas Sofi talu õuel. Üles astuvad EKSÜ liikmesseltsid, aga mitte ainult. Täpsem kava lähiajal. Jälgige reklaami!

 

 

 

Mina, eestlane – Aime Andra, New Yorki Eesti Teater

Aime Andra on pikaajaline New – Yorgi eestluse hing, ka Eesti Kooli õpetaja, kõneleb New- Yorgi Eesti Teatri ja väliseesti teatrist 20.sajandi II poolel. Teatrit elavdasid Henrik Visnapuu ja Kadi Taniloo aastal 1950. Näiteid Teatri-Muusika Muuseumist, Kadi Taniloo arhiivist tutvustab Simmo Priks.

 


Meie liikmete ja sõprade tegemised

Tampere Eesti Klubi alustas aprillikuud seltskondliku naljaõhtuga

1.aprillil oli Tamperes külas Teater EST Espoost, kes mängis humoorikaid lühisketše „Naera terviseks!“.

Õhtu edasises seltskondlikus osas oli nii viktoriini, seltskonnamänge, laulmist kui hoogsat tantsu. Kohv ja pirukad maitsesid hästi! Oli eraldi lastenurk. Tõmbasime ühiselt korraks „juhtme välja seinast“!

Aprill toob meile rahvatantsu treeningud ja folkrühma Vingerpusside esinemise kevadisel tantsupäeval, 22.4. Tampere Eesti Klubi tervitab ja tegutseb! Ootame juba EKSÜ suvekooli!

 

Aprillikuine Läti Seltsi raadiosaade

04.aprilli õhtul oli Läti Raadio 4.programmis taaskord eestikeelne saade. Juttu tuleb Eesti filmi KALEV esietendusest Riias 14.03. Eesti emakeelepäeval, samuti Riia Eesti Majas toimunud Läti Eesti Seltsi aastakoosolekust 18.03. ning sellele järgnenud Annika Haas’i fotonäituse avamisest (kus osales ka Liia Urman) ning Haasma pereansambli kontserdist.

 

New Yorgi Eesti Majas….

Põssankade loomiseks kasutatakse iidset mesilasvaha tehnikat, et nõelpliiatsiga luua muna pinnale sümboleid ja mustreid, mis kutsuvad esile kevadet ja kaitsevad kurja eest.

 

New Yorgis algasid Eesti Kultuuripäevad

14. aprillil, algasid järgmised New Yorgi Eesti Kultuuripäevad, mis on traditsiooniliselt täis head Eesti kultuuri. Viimastel aastatel on erilise tähelepanu all aga ka Eesti söögi- ja joogikultuuri tutvustamine.

Koduloolaste ja Siberi setode kohtumine

8. aprill veetsime päeva külalistega Krasnojarskist. Haida külas esitlesime neile oma rahvustoite, laulsime laule, rahvatantse ja palju muud. Kuid kõige tähtsam on see, et saime oma külalistega jagada killukest oma hämmastavast kultuurist.

Kohtumine Krasnojarskist pärit kohaliku ajaloo austajatega oli imeline. Meie külalistele meeldis kõik ja nad jäid kohtumisega rahule. Meie jaoks on see innustav  edasiseks tööks.

 

Festival Krimmis

Krimmi Eesti Seltsi liikmed võtsid 11. -14. aprillini osa Krimmi Rahvaste Sõpruse Festivalist.

Festival viidi läbi Krimmis asuvas justiitseriala ülikoolis. Seltsi liikmed aitasid ülikooli tudengitel õppida eestikeelseid luuletusi, jagasid eesti rahvusköögi retsepte, kinkisid raamatukogule vihikuid, muretsesid kostüümid Eesti tantsu esitamiseks Krasnodarka külas. Filmiti dokumentaalvideo, mida näidati festivali avamisel.

Regionaalsed magusroad

Maitseelamuse Koja toidukultuuri koolituste sari Jõgevamaal läks õige magusaks. Pille Petersoo juhendamisel valmisid Avinurmes toredad desserdid, milles kurki, põdrakanepit, astelpaju, jõhvikat, õuna ja koguni sibulat.

Uute põnevate koolitustega jätkame sügisel!

 

 

“Teeme Ära” Prantsusmaal

Meie grupis oli kõige rohkem lapsi (8-13-aastaseid), kes rõõmsalt ja hakkamist täis prügijahile asusid. Kõige rohkem prahti leidsime kohaliku staadioni äärest võsast. Üldiselt tõdesime, et meie koduküla on aastate jooksul palju puhtamaks muutunud ja ka suitsukonisid leidsime seekord palju vähem kui eelmistel aastatel.

 

 

Pole ammu näinud

23. aprillil kogunes umbes 50 käsitöömeistrit Peterburi “Rõbatski” kultuurimajja. Teemaks nukufestival “Pole ammu näinud”. Teiste seas tuli oma näputööga välja ka Peterburi Eesti Kultuuriseltsi meister Tatjana Sigacheva. Tatjanal olid kaasas 3 rahvariides nukku.

Festivali peaauhind tuli Tatjanale Iisaku rahvariide nuku eest. Kaanefotol Tatjana kõrval vitriinis tanu ning põllega.

 

 

Minu kodu

22. aprillil toimus Krasnojarski riiklikus  teadusraamatukogus konverents-võistlus – noorte teaduslikud ettekanded “Esimene aruanne – Minu piirkond. Minu kodu”. Konverentsile olid kutsutud osalema 10.-11. klasside õpilased, keskeriõppeasutuste õpilased, Krasnojarski territooriumi ülikoolide 1-2 kursuse üliõpilased.

 

 

Jalutuskäik Naantali vanalinnas

Kaunis kevadpäev Naantali vanalinnas meelitas jalutuskäigule. Naantali ajaloost ja külast linnaks rääkis giid Eva Finch. Armas linnake, uhke kirik, presidendi suveresidets, terviseveed, tänavakohvikud, sadam ja ajaloolised märgid – silmailu ja palju uusi teadmisi.

Etnokevad 2023

22. aprill osales “Neevo” tantsurühm Leningradi oblastis Kirishi linnas “Etnofestivalil 2023”. Rannapargi laval esitleti erinevate rahvaste kevadpühi. “Neevo” näitas kava “Eesti rahvakalender – kevad” ja tantsis Eesti folklooritantsu Kiigadi-Kaagadi, mis sel aastal tunnistati Eesti aasta tantsuks rahvusvahelisel tantsupäeval.

Loomingupalees toimus pidupäeva galakontsert, kus “Neevo” tantsis eesti folklooritantsude süiti “Akulina polka”.

 

Helsingi kevadine tantsupäev

Satakunna ja Pirkanmaa ühine folktantsugrupp Vingerpussid käis 22.04 Helsingis osalemas kevadisel tantsupäeval, mida organiseerib juba kolmandat  aastat Eesti rahvatantsijad Helsingis ry oma segatantsurühmaga Ülelahedad (kes saavad sel aastal 10-aastaseks).

Helsingi pearaamatukogu Oodi esisel Kansalaistori väljakul oli kontsert Tantsu vägi kogukonnas, kus esinesid Eesti, Läti, Rootsi ja Soome tantsurühmad ja tantsuks mängis Väägvere külakapell.

Tantsijaid tervitas Eesti Vabariigi suursaadik Soomes Sven Sakkov.

 

Aknad, pilgud, vaated

Märtsi-aprilli ilusatel kevadpäevadel toimus Moskva T.Ševtšenko nimelises raamatukogus Eesti päritoluga kunstniku Maie Matsari isikunäitus.

See oli tema projekti „Aknad, pilgud, vaated“ juba kolmas maalinäitus. Kahte eelmist sai näha Kuressare Lossikohvikus aastal 2016 ning Moskva B. Pasternaki nimelises raamatukogus eelmise aasta veebruaris.

Omskis jätkab võro keele klubi

Kuigi lõunaeesti keele kõnelejad Venemaal elavad üksteisest kaugel, tahavad nad ikkagi suhelda oma emakeeles. Selle pärast on tekkis Omski oblastis nn virtuaalne “Eesti keele klubi”.


E- raamatukogu sai täiendust

Kroonlinna õigeusklike eestlaste lugu

Sergei Tambi


TULEMAS

Kus ja millal toimub järgmine ESTO

Kui mõni kogukond tunneb, et ta soovib 2025. aastal ise ESTO-t korraldada, siis kindlasti tuleks see soov esitada teisel ideekorje kohtumisel! Järgmine kohtumine toimub 12. mail kell 15 (Eesti aeg) Zoomis . Soov on jõuda enne suvepuhkust otsusele, kus ja millal järgmine ESTO toimub.

Ideekorje kohtumisel osalemiseks palume registreeruda selle lingi kaudu: https://forms.gle/rfoLoXJDU8uUdwEm9

 

Viru-Nigula Seltsi suvelavastus OTTÕ

Sel sügisel möödub Otto Wilhelm Masingu sünnist 260 aastat. Suurmees on oma elust 20 aastat elanud Viru-Nigula pastoraadis, kus asub praegu koduloomuuseum. Viru-Nigula Hariduse Seltsi liikmed hakkasid unistama, et lisaks muuseumikülastajatele võiks eesti kirja- ja keelemeest tutvustada kogu eesti rahvale moel, mis võtaks kokku tema loomingu, isikliku elu õnnestumised ja ebaõnnestumised ning nõnda sündis lavastus “OTTÕ”.


Partnerite kuukirju

Rootsi Eestlaste Liit, aprill, mai

Folkloorinõukogu kuukiri,


EKSÜ e-kuukirja saate muuta veel sisukamaks, kui saadate varakult teateid ja kajastusi oma sündmustest meie aadressile info@kultuuriseltsid.ee

Kuukirjaga saate liituda, kui saadate kirja aadressile info@kultuuriseltsid.ee EKSÜ tegemistega saab tutvuda kodulehel www.kultuuriseltsid.ee ja FBs