Jakob Hurda rahvuskultuuri auhinna laureaadid 2024
Merike Tigas on folklooriansambli Käokirjas kauaaegne liige, kes on olnud ansambli asutaja ja juhi Ülle Podekrati parem käsi laulude ja pillimängu eestvedajana ansambli loomisest peale.
2017. aastast alates jätkab Merike mantlipärijana Käokirjase juhendamist. Folklooriansambli missiooniks on Vana-Võromaa vaimse kultuuripärandi alalhoidmine ja tutvustamine. Ansamblis laulavad, mängivad ja tantsivad kolm erinevat põlvkonda: lapsed ja lapselapsed, emad ja vanaemad ja nende sõpruskond.
Merike Tigas on koostanud raamatu “Käokiräs”, kuhu on koondatud Vana- Võruma ühe paikkonna- Põlva kihelkonna ja selle lähiümbruse pärimus. Väljaandesse on kogutud ennekõike selline pärimus, mida sobib kasutada koos lastega. Kokkupuuted võrukeelse pärimusega lapseeas aitavad kõige paremini kaasa keele ja kultuuri kestmisele. Raamatu esitlus toimus Põlva Kultuuri- ja Huvikeskuse saalis 2021. aastal.
Merikese eestvedamisel on folklooriansambel Käokirjas saanud 2022. aasta emakeelepäeval Hindatiidmise avvuhinna võru keele ja meele hoidjatena.
Merikese juhendamisel ja õpetamisel on folklooriansambel esinenud kohalikel Baltica rahvusvahelistel pärimuspidudel, Lõuna- Eesti rahvapidudel, folkloorirühmade žanripäevadel, rahvamuusikatöötluste festivalil Mooste Elohelü, mardi- ja kadrijooksul jms.Tema kokkuseatud esinemiskavad sisaldavad regi- ja ahellaule, rütmilisi lugemisi, linnuhäälte jäljendusi, laulumänge, liisklugemisi, rahvakombeid ja -tarkusi.
Merike Tigas on V ja VI Uma Pido projektijuht. Eestvedaja Uma Pido eelüritustel – matkasari ja sihiotsmisemäng, video- ja kaverikonkurss, koorilaulude kogumiku “Liigu, liigu´ laulukõnõ” koostamine, võrukeelsete laulude võistluskontsert jms.
Merike Tigas on tegev rahvamuusikatöötluste festivali Mooste Elohelü korraldustoimkonnas.
Auhinnad andsid üle Põlva vallavanem Martti Rõigas ja Jakob Hurda nimelise Põlva Rahvahariduse Seltsi esinaine Tiia Viilu. Tervituskõnedega esinesid Põlva vallavanem Martti Rõigas ja Eesti Lipu Seltsi esimees, diplomaat ning Jakob Hurda rahvuskultuuri auhinna laureaat Jüri Trei.
Laureaate olid tulnud tervitama oma etteastetega folklooriansambel “Käokirjas”, Vastse-Kuuste folkloorirühm “Kõivokõsõ” ja naisrahvatantsurühm “Tantsurõõm”.
Üritus tõi kokku kultuurihuvilisi ja tõstis esile Eesti rahvuskultuuri hoidmise ja edendamise olulisust. Täname kõiki osalejaid ja õnnitleme auhinnasaajaid nende pühendunud töö eest Eesti rahvuskultuuri säilitamisel!
Fotod: Eela Jää