Pitsiline lugu
15. detsembril korraldas Vene Etnogaafia muuseum Etnofestivali “Pitsiline muinasjutt”
Programm on pühendatud ühele armastatumale naiste tegevusele – pitsi valmistamisele ja oli ühendatud näitusega “Vene pits: tehnoloogiad, traditsioonid, sümbolid”. Näitusel said külastajad näha Vene Etnograafiamuuseumi kogudest pärit etnograafiamälestisi, nende valmistamiseks vajalikke tööriistu ning loengumaratonil tutvustasid muuseumi töötajad ja käsitöölised Venemaa pitsitööstuskeskusi ja kunsti.
Festivali osasse kuulusid pitsipunumise käsitööklassid ning loengud erinevate rahvaste käsitööst.
Programmis lõid aktiivselt kaasa Peterburi Eesti Kultuuriseltsist nii käsitöömeister Tatjana kui ka rahvatantsurühm Neevo, kes oli festivali viimane esineja, ankrumees.
Tatjana õpitoa pealkiri oli “Väriline seto pits”. Tatjana rääkis setodest, kes nii Eestis, Petserimaal kui Siberis. Tatjana tutvustas setode rahvariideid, traditsoone, käsitöövärve ja materiale. Samuti ta Seto Kuningriigipäevast.
Tatjana viidete aluseks oli Urle Kangro raamatud pitsist, mille kohta ta materiali kogus Setomaal, kultuuriseltside viimases suvekoolis.
Folkloorirühm “Neevo” esitas kava “Jõulud Baltikumis”. Püüdsid luua jõulude kodust hõngu, rääkisid eestlaste jõulutraditsioonidest, esitasid rahvatantse ja laule, mida sel ajal kõikjal kõlab, ning kutsusid publikut tantsima.
Rahvariide modellina astus üles Viiu Fedorova, kes demonstreeris Viljandimaa traditsioonilist talveriietust ja tekitas publikus aplausi.
Rõõmsameelne jõulukits, Tallinna korstnapühkija, kes õnne toob, ja isegi jõuluvana kingikotiga peatus pühade puhul.
Enne kontserti esines muuseumis lastekoor Karjalast. Koori noored lauljad näitasid huvi Neevo rühma kava vastu ja tegid mälestuseks ühispildi.
Häid jõulupuhi!