22. Jun 2024

Aiasõprade klubi reisisihiks oli Roellke Orhideekeskus

Kui 5 aastat tagasi Kunderi seltsi aiasõprade klubi asutatud sai, ei osanud keegi uneski näha, et selliseid reise, nagu toimus 2016. aasta suvel, ette võtma hakkame.

Aga miski pole võimatu, kui on olemas hea seltskond ja usaldusväärne ning erudeeritud reisikorraldaja. Kui lühidalt meie aiareisi sisu kokku võtta, siis programm, mille koondnimetuseks „ Lilleilu Soomes, Rootsis, Taanis ja Saksamaal“, oli järgmine:

Romantiline kuurortlinn Naantali, ekskursioon Kultaranta aiakompleksis; Turu – Soome vanim kauni haljastusega linn, riigi esimene pealinn väärikate vaatamisväärsustega Aura jõe kallastel.

Romantiline Gränna väikelinn Rootsis, kus juba väga pikka aega valmistatakse käsitsi Polkagrise nimelisi pulgakomme; kuninglik Sofiero Blomsteri aed Helsingborgis.

Louisiana kunstimuuseum Humlebækumbes Taanis Helsingöris. Üheks vaatamisväärsuseks on seal ka modernistlik park.

Kopenhaageni Ülikooli Botaanikaaed, linna vaatamisväärsused, vabameelsete linnaosa Christiania. Lilleilu Kopenhaageni Tivoli aias.

Tutvus Hamburgi „Planten un Blomen“ pargiga Saksamaal, mis laiub 47 hektaril ja on rajatud 1930 aastal linna südamesse – Jaapani aed, Vahemere terrassid, rosaarium, purskkaevude võlu jpm.

Herrenhauseni aed Hannoveris, mis pärineb 17 saj ja on kuurvürstinna Sophie von der Pfalzi poolt loodud. Uhked skulptuurid ja veemängulised vulisevad purskkaevud ja suurepärane kujundus ühendavad Hollandi ja Prantsuse traditsioonid. Berg-Garten.
Rölkke Orhideedekeskuse külastus, tutvustati kasvatus- ja aretustegevust.

Bielefeldi piirkonna loodusmälestised, kaunis haljastus ja aiakeskused.

Birkegardens Haveni aed – taas Taanis, aga juba tagasiteel; Jaapani aed, Inglise aed, Kloostriaed jpm.

10 kaunist parki, aeda ja aiakeskust, lisaks kuhjaga linnahaljastust ja kohalikke vaatamisväärsusi, tegi reisist unustamatu mälestuse kogu ülejäänud eluks. Kuna olime reisiraha kogunud vähehaaval pea terve aasta, oli kõigil piisavalt vahendeid kohalike aiakeskuste „tuulutamiseks“ ja kogu pagasiruum + bussi tualettruum said silmini lilli-puid-põõsaid täis topitud.

Koju jõudes oli kogu seltskond õnnelik ja rahul ning tormas ummisjalu oma isiklikku maapealset paradiisi kohendama.

Maia Simkin
Juhan Kunderi Seltsi aiasõprade klubi eestvedaja