21. Jul 2024

Eestikeelsele haridusele ülemineku algatamine ei pälvinud kahjuks aasta keeleteo tiitlit.

Meie ühingu toetus kuulus just sellele kõige olulisemale keeleteole – eestikeelsele haridusele üleminekule. Pole vaja palju sõnu: ütlematagi on selge, et Eesti üldhariduse üleviimine riigikeelele on väga suur samm eesti keele hüvanguks. Kuigi see on alles algus, väärib tegu kahtlemata tunnustamist – aastakümneid pole ükski valitsus ega haridusminister sellega nii kaugele jõudnud, nagu nüüd on jõutud Tõnis Lukase juhtimisel. Keeleteo esitajad: Toomas Kiho, Mart Rannut.

14. märtsil 2023 kuulutati välja 2022. aasta keeleteo konkursi võitjad. Peaauhinna pälvis Eesti Keele Instituudi inspiratsioonipäev „Näitame keelt“, rahvaauhinna võitsid Eesti Keele Instituudi ja Eesti Rahvusringhäälingu koostöös valminud keeleajaloo teemalised keelekillud ETV-s.

Inspiratsioonipäeva „Näitame keelt“ korraldas Eesti Keele Instituut 1. detsembril ning see kujunes 15-tunniseks keelepeoks kogu rahvale. Tegemist on teadaolevalt pikima otseülekandega, kus anti keelenõu, innustati ja julgustati, arutleti eesti keele oleviku ning tuleviku teemadel. Räägiti nii eesti keele hoidjate ja arendajatega kui ka kasutajate ja õppijatega. Ülekande sisulisi teemasid juhatasid ajakirjanikud Neeme Raud ja Sandra Saar, esinejaid oli kokku 36.

Ministritest koosnev žürii tõstis 29 kandidaadi seast esile veel kolm mullust keeletegu: akadeemilise suurteose „Eesti kõnekäänud“, hääldusäpi SayEst ning Ukraina sõjapõgenikele eesti keele õpetamise.

Reet Vääri

Eesti Keele Kaitse Ühing