26. May 2024

Miks mitte õpetada kauneid tantsusamme juba gümnaasiumis?

MTÜ Allika Küla toetas rahaliselt ja aitas kaasa ühe toreda kultuurisündmuse  Sillamäe Gümnaasiumi Noorteballi korraldamisele Sillamäel

Nüüd pensionär, aga olen Sillamäe Gümnaasiumile pühendanud 10 tööaastat ja tean omast käest kui suur väljakutse on ühe parima, mitte ainult gümnaasiumi, vaid ka linnaürituse ettevalmistamine ja elluviimine. 2012.aasta 1. septembril alustas tööd ühendatud Sillamäe munitsipaalgümnaasium.

Ettevõtlik ja innovaatiline direktor Arno Kaseniit andis igale õppesuuna juhile ülesandeks korraldada üks ülekooliline üritus. Olin siis humanitaarsuuna juht ja tekkis mõte korraldada Viini stiilis ball. Idee sai alguse ühelt vilistlaste kokkutulekult, kui mu endised õpilased, siis juba soliidsed noored härrasmehed, oma töödest ja tegemistest jutustasid ja mainisid, et olid sunnitud minema peotantsu kursustele, kuna ringkonnas kus nemad suhtlevad on tantsuoskus enesestmõistetav.

Aga miks mitte õpetada kauneid tantsusamme juba gümnaasiumis? Nii toimuski esimene Noorteball juba 2012.aasta detsembris gümnaasiumi aulas. Muidugi olid oma riskid. Kas kaasaegsed noored tahavadki valssi, rumbat ja sambat tantsida? Aga julge pealehakkamine on pool võitu. Koostöös huvijuhi, muusikalise juhi ja tantsuõpetajaga sai üritus läbi viidud ja noortele see väga meeldis.

Muidugi oli vaja täiendada eetika ja esteetika algteadmisi, lihvida käitumisnorme. Noored jooksid hea meelega suure vahetunni ajal korraldatud tantsutundi, kus kõlas valsikuningas Straussi unustamatu muusika. Tänu positiivsele kogemusele oli kahe aasta pärast tantsida soovijaid juba nii palju, et üritus viidi üle Sillamäe Kultuurikeskusesse, mis iseenesest oma kauni arhitektuuriga on ballide läbiviimiseks ideaalne koht.

Arvan, et ka noored ise ei osanud oodata seda balliõhtu ilu ja graatsiat, kui õpilased olid ümber moondunud kauniteks printsideks ja printsessideks. See ilu dikteerib ka hoopis teistsugused, galantsed käitumisnormid. 2024.a 16.veebruaril toimunud järjekordsel, juba 11. Noorteballil ütles oma avakõnes direktor Arno Kaseniit: „Gümnaasiumis on kaks oodatuimat üritust: ball ja lõpuõhtu.“ See on tubli tunnustus kogu gümnaasiumi pedagoogide perele ja pidude korraldajatele.

Juba teist aastat järjest on Noorteballi korraldajaks pedagoog Marina Aleksejeva ja ballid lähevad ikka kaunimaks ja rahvarohkemaks. Muusikalise poole kujundamisele aitas kaasa MTÜ Allika Küla juhatuse liige, Narva Muusikakooli akordioniõpetaja Viktor Tarassov.

Kultuuri – ja väärtuspädevuse arendamiseks oleks hea lisada peotants kooli kohustuslikku õppekavasse. Sillamäe Gümnaasium võiks siin eeskujuks olla, soovime selle õppeasutuse suurepärasele kollektiivile ikka tuult tiibadesse ja kauni ballitraditsiooni jätku!

Margit Karina – Tarassova