26. May 2024

Kevade koolitused – Helsingi -Alicante – Mikkeli

Naistepäeval, 8. märtsil, osalesid Mikkeli Eesti Keskusest Eva Bellen ja Günter Peedu koostööpäeval Eesti suursaatkonnas Helsingis, mille eesmärk oli tuua kokku eri valdkondade ettevõtlikke ja tegusaid eestlasi ning samas pakkuda ühist koolituspäeva.

Programm jagunes paneelvestlusteks ja ettekanneteks. Põneva praktilise etteaste ChatGPT kasutamisest tegi Indrek Seppo Tartu Ülikoolist. Esindatud olid välisministeerium, kultuuriministeerium, haridus- ja teadusministeerium ning Integratsiooni Sihtasutus.


Juba järgmisel päeval lendasid Eva Ja Günter Alicantesse, ühendades puhkuse -ja tööreisi, sest nädala pärast olid algamas üleilmsed emakeelepäevad.

Neljateistkümnendad Väliseesti Õpetajate Emakeelepäevad toimusid 15.-17. märtsil Alicantes.

Kokku said üleilmselt eesti keele ja kultuuri õpet teostavate organisatsioonide juhid ja esindajad, õpetajad ja juhendajad. Esindatud oli 65 õpetajat 33 erinevast koolist või organisatsioonist ja 13 riigist. Tutvuti Alicante Euroopa Kooliga, kus õpivad peamiselt Euroopa Liidu Institutsioonide töötajate lapsed, kellest 6 õpib eesti keelt Reet Vahemetsa juhendamisel. Kooli õppetegevusest näidati toredat videot, mida arutasid paneelvestluses koolis töötavad eestlased eesti keele õpetaja Reet Vahemets, Lastevanemate Komitee president Reet Escribano ja algkooli direktor Katre Mehine.

Eesti Vabariigi suursaadiku Hispaania Kuningriigis ja Andorra Vürstiriigis, Andres Rundu vastuvõtt toimus Alicante ajalooliselt tuntud endise kasiino ruumides. Teavet jagasid Kätlin Kõverik Teadus- ja Haridusministeeriumist, Kadri Linnas Välisministeeriumist, EKI i väliseesti koolide koordinaator Merike Barborak. Esinema oli kutsutud Aili Rundu, kes soovitas muuhulgas õppematerjalina kasutada ka Nõia 13 raamatut. Lisaks esinesid Helja Kirber Üleilmakoolist, Ly Leedu, Julia Neumann, Merle Van Someren, Grete Arro jt. Teatrielamusi pakkus teatritrupp Vaba Vanker etendusega ”Eestlaste muistne lugu”.

Järgmise kevade Emakeelepäevad plaanitakse Hamburgis! Mikkelis on tihedalt jätkunud erinevad seminarid ja koolituspäevad, mida on korraldanud Mikkeli linn, Ely-keskus ja Mikkelin kehitysyhtiö Miksei Oy, kus põhiteemadeks ikka kultuur, ettevõtlus, koostöö, võrgustumine ja erinevad rahastushanked Mikkeli kultuurimaastiku arendamiseks.

Mikkeli Eesti Keskus
Eva Bellen