25. Jul 2024

Laste suvised mängud on väga lõbusad

10. juunil osales Karjala Eesti Selts “Karjala rahvaste ühenduse” poolt korraldatud sündmusel. 200 last vabariigi erinevatest rajoonidest tulid Prjaža asulasse, et tutvuda rahvuslike lastemängudega. Lastest koosnevad võistkonnad liikusid ühelt mänguväljakult teisele, seejärel segunesid ja läksid tagasi oma lemmikmängu juurde. Vabatahtlikud töötasid lastega ka eesti laste rahvusmängude mänguväljakul.

DIANA tutvustas lastele mängu “Jõkke – kaldale” (Jõe äärde – kaldale).

See mäng on avatud 7-14-aastastele lastele. Mängijate arv – 5 kuni 30 inimest ja rohkem.

Mängu jaoks tõmmati maha kaks paralleelset joont. Need kaks joont moodustavad “jõe”. Nende vaheline kaugus ja pikkus sõltub mängijate vanusest ja arvust. Kõik osalejad seisavad “kaldal” (joone taga) või mõlemal “jõe kaldal”. Võõrustaja annab kiiresti korralduse: “Jõkke! Kaldale! Jõkke!” Mängijad peavad juhi käsu peale täpselt hüppama: joontega piiritletud territooriumile ja tagasi. Kes teeb vea, on mängust väljas ja peab hüppama ühe jalaga mööda (ümber) “jõge”. Viimane, kes ei ole mängust välja langenud, võidab. Temast võib saada uus peremees.

JEVGENI tutvustas “Tünnimängu” reegleid.

Mängus osalevad teismelised poisid ja noored mehed, tavaliselt 7-10 inimest või rohkem.

Kes on tugevam, kutsuti liidriks. Mängijad, kes on moodustanud ringi, võtavad käest kinni, liiguvad ringis (kokkuleppel sammude või hüpetega). Juhataja seisab väljaspool ringi. Ta peab murdma mängijate ringi (“veerev tünn”), kes osutavad sellele vastupanu. “Nael”, kes “ei suuda vastu pidada” (mängija laseb käest lahti), saab liidriks. Mäng algab uuesti.

Üritus osutus väga lõbusaks.

Ja täname ka Siberi eestlaste esimeest Vera Oinetsit abi eestikeelsete huvitavate mängude leidmisel.

Jelena Rjabikova