Juba viies kooslugemise päev
Alates 2021. aastast tähistatakse 30. jaanuaril kooslugemise päeva, mis on ühtlasi kirjanik Anton Hansen Tammsaare sünniaastapäev. 2023. aastal nimetati 30. jaanuar eesti kirjanduse päevaks ja on ühtlasi ka lipupäev
Selle päeva tähistamiseks on Eesti Lastekirjanduse Keskus ja Eesti Keele Instituut juba viis aastat kutsunud kõiki üle maailma koos head eesti lastekirjandust lugema.
Sel aastal oli kooslugemise päeva raamatuks valitud Jaan Rannapi „Nublu“, mille esimese peatüki ja selle tõlked sai Lastekirjanduse Keskuse kodulehelt alla laadida.
Tähistasime meiegi Prantsusmaal lastega juba traditsiooniks saanud eesti kirjanduse päeva, laual väike sinimustvalge lipp koos meie rahvuslinnu suitsupääsukesega. Kuna oleme osalenud algusest peale, oli see meile veebis viies kooslugemise päev.
Eelnevatel aastatel oleme lugenud koos Luksemburgi, Saksamaa, Šveitsi, Norra ja Eesti lastega koos Zoomis Aino Perviku „Kunksmoori” (2021), Eno Raua „Naksitralle” (2022), Andrus Kivirähki „Sirli, Siim ja saladused” (2023) ning Kadri Hinrikuse „Taks ja Dogi” (2024) .
Lõime ka seekord veebis lugemissilla, 30. jaanuaril Prantsusmaa ja Saksamaa ning 2. veebruaril Prantsusmaa ja Šveitsi vahel. Lapsed said huvitavat infot lastekirjanik Jaan Rannapi kohta, kes oli peale raamatute kirjutamise ka tubli sportlane. Talle kuulusid 1955. aastal Eesti rekordid kaugus- (6.96 m) ja kolmikhüppes (15.00 m). Jaan Rannap on tuntud eelkõige oma loomajuttude ja kooliteemaliste jutustustega „Salu Juhan ja ta sõbrad“ (1964), „Viimane Valgesulg“ (1967), „Jefreitor Jõmm“ (1971), „Nublu“ (1972), „Agu Sihvka annab aru“(1973) jpt. Jaan Rannapi raamatuid on tõlgitud peaaegu 20 keelde.
Kõik lapsed said kordamööda lugeda Eesti Lastekirjanduse Keskuse poolt kooslugemiseks väljavalitud raamatu „Nublu“ esimest peatükki „Ootamatu külaline“. Seejärel arutlesime loetu põhjal, mis meelde jäi ja kuidas meeldis. Otsisime sünonüüme sõnale ’koer’: kutsu, taks, hagijas. Arutasime, mida tähendab sõna ’dispetšer’ ja kas keegi on käinud päris tuletõrjedepoos. Lastele see lugu meeldis, sest oli soravalt ja vahva sõnakasutusega kirja pandud. Leppisime kokku, et kõik joonistavad loetu põhjal pildid ja laevad need soovi korral teemaviitega #loemekoos2025 veebi üles.
Lõpuks oli kõigil hea võimalus omavahel eesti keeles vestelda, mida muidu igapäevaselt teha ei saa. Räägiti suvel eesootavast tantsu- ja laulupeost, oma koolielust, huvialaringidest, spordist jpm.
Kuna 2025. aastal möödub 500 aastat esimese eestikeelse raamatu ilmumisest ning 30. jaanuarist 2025 kuni 14. märtsini 2026 toimub Eesti Raamatu Aasta, otsustasime luua oma väikese raamatuklubi ja kohtuda veebis taas mitte alles aasta pärast, vaid juba kuue nädala pärast. Igaüks loeb selleks ajaks läbi mõne huvitava eestikeelse raamatu, tutvustab seda teistele ning loeb ette mõne toreda lõigu oma raamatust.
Kindlasti toimus Eestis ja mujalgi veel mitmeid huvitavaid eesti kirjandusega seotud üritusi. Meil oli Prantsusmaal, Saksamaal ja Šveitsis igal juhul väga vahva koos lugeda ja jääme põnevusega ootame järgmist kohtumist.
Mailis Sütiste-Gnannt
Prantsusmaa, 2. veebruaril 2025
Kaanefotol: Kinsey (10 a) joonistus