Karjala Eesti Selts õppekäigul Kotkajärvil

Karjala Eesti Seltsi liikmed ja sõbrad otsustasid nad lähemalt tutvuda Venemaa Karjala piirkondadega, kus keelt ja traditsioone taaselustatakse. Karjalastega – ludikidega – oleme juba kohtunud. Nüüd läksime karjalaste – livvikidega kohtuma Kotkajärvi külla.
Külastasime toimivat Peetri ja Pauli kabelit, mis asus kohaliku kalmistu sissepääsu juures. Isa Simeon, Syandemski kloostri preester, kes peab jumalateenistusi ka Kotkozeros, rääkis Kotkozero külastajatele kirikute ajaloost, aga ka kristluse ajaloost Karjalas. Ta on rahvuselt karjalane ja räägib oma emakeelt. Simeon luges karjala keele livvi murdes ette Meie Isa palve ja esitles seda värvikat «Uuzi Sana» väljaannet, mis trükiti 2003. aastal Helsingis.
Pärast kabeli külastamist osalesid Kotkajärvi külalised koos nukumuuseumi pidaja Zinaida Kolesnikova ja isa Simeoniga pidulikul teepeol, mille käigus toimus väga huvitav vestlus kirikust, elutee valikust, traditsioonidest, sealhulgas kohalikest Kotkajärvi traditsioonidest. Räägiti sellest, kuidas küla hoiab alal mälestust Karjala poetessist Zinaida Dubininast, kes tõlkis Kalevala ja Uue Testamendi livvi murdesse. Isa Simeon rääkis meile, et karjalaste seas oli varem palju vanausulisi ja vanausulised rääkisid karjala keelt suurepäraselt. 20. sajandi alguses avati Põhja-Karjalas karjala koole ja toodi Soomest karjalakeelseid tekste. Karjalas hakkasid ilmuma ka õigeusu tekstide tõlked. Nüüd on olemas Uue Testamendi ja mõne teise Vana Testamendi raamatu tõlge. Neid saab lugeda, nendega saab palvetada, aga liturgia ise (teenistused) toimuvad ikkagi kirikuslaavi keeles.
Tutvusime Zinaida Kolesnikova tööga “Nukumaja”. Tegemist on tema püsinäitustega “Kas nukud või inimesed”. Lisaks esitleti näitusi “Kirjanikud ja nende tegelased”, “Mu aastad kasvavad” (elukutse valik), religioossed teemad.
Tema nukud on muinasjuttude ja lugude tegelaste kehastus, mis on kõigile lapsepõlvest peale teada.
Ja isegi meie armastatud väike prints asus elama sellesse imelisse kohta.
Nukke oli nii palju, et me ikka ei suuda uskuda, et üks inimene neid teha suutis.
Reis Kotkajärvisse ning muuseumi ja kabeli külastus avaldasid Petroskoist pärit külalistele suurt muljet ning nad loodavad siia uuesti tagasi tulla ja küla ning selle elanike kohta veelgi rohkem teada saada.
Jelena Rjabikova
Petroskoi