25. Июл 2024

Juuni kuukiri nr 92

Ongi suvi käes!

Kogu mai kuukiri on allalaetav siit: Juuni kuukiri nr 92

Ikka üheskoos

Eesti kultuuriseltside iga-kevadine pidu peeti seekord Pärnus Nooruse Majas. Oma etteasted tegid Kapell Kupparimouri,  Pärnu meeskoor M. Lüdig MK, Muhu saarelt pärit rahvatantsijad, omaloomingumeister Peeter Dudnik ning laste pillirühmad. Enda tehtud luuletusi luges Juta Hiiop. Jalga keerutasid veel rahvatantsuansamblid Kajakas kahes erinevas koosseisus, võru keeles laulis Tallinna Võru Selts. Laulu lehtedelt lauldi ühiselt “Ma tahaksin kodus olla”.

 

 

 

UUED RAAMATUD

ÄRA LOE MIND!

Meie liikmel ilmus uus raamat. Andrus Tamm kirjutab: Täna on see äge päev, kus minu kirjastuse kaudu ilmus esimene lasteraamat.

Poola lastekirjaniku Asia Olejarczyku südamlik ja humoorikas raamat “Ära loe mind!” jutustab loo, mis on mõeldud eelkooliealistele või veidi suurematele lastele lugemisoskuse ja -huvi arendamiseks.

 

Siberieestlaste ravioskused

Eesti Kirjandusmuuseumi Teaduskirjastuselt on ilmunud uus raamat Siberi eestlaste ravitarkustest. Eesti Kirjandusmuuseum avaldas sarja „Eesti asundused“ üheksanda väljaandena raamatu Siberi eestlaste ravitarkustest.

 

 

Oma keel värske kevadnumber

𝗢𝗺𝗮 𝗞𝗲𝗲𝗹𝗲 𝟮𝟬𝟮𝟰. 𝗮𝗮𝘀𝘁𝗮 𝗸𝗲𝘃𝗮𝗱𝗻𝘂𝗺𝗯𝗿𝗶𝘁 saab tasuta lugeda Emakeele Seltsi kodulehel:
Soovime kõigile koolilõpetajatele edu eksamitel!

AUDIO

Läti Eesti Seltsi maikuine raadiosaade

Põhisündmused, millest tuleb juttu –  Valter Haameri 95. sünnipäeva tähistamine Tartus,  Riia Eesti kooli tegevusest, samuti lühiuudiseid ja teateid.

 

SELTSIDE TÄHTPÄEVI

ERMi Sõbrad 30!

Muusikalise sissejuhatuse tegi Ants Johanson, kellel olid kaasas ka head soovid Eesti Kultuuriseltside Ühenduselt. ERMi direktor Kertu Saks ütles avasõnades, et sõprade abi ja tugi on muuseumis alati oodatud. Seltsiga 30 aastat koos olnud Jaan Õunapuu meenutas möödunut ja luges ette üle maailma saabunud tervitused.

 

Mulkide Selts 90!

Mulkide Selts (MS) asutati Tallinnas 5.05.1934.a. Ohvitseride Keskkogu ruumen. Osavõtijed olli üle 400 inimese, nende sehen riigivanemb K.Päts, kaitsevägede ülemjuhateije J.Laidoner ja Tallinna linnapää kindral J.Soots. Seltsi eesmärk olli ütte viia oma liikmes Halliste ,Helme, Karksi, Paistu ja Tarvastu kihelkonde mulgi peritolu eesti soost liikmeid üle ilma, kelle esiisäde om 1860. aastest seisnu nende kihelkonde valde nimekirjen.

 

VEEL MÕNDA MAIKUISEST SELTSIELUST

Mulkide Selts soovib kena kevadet

Ilusal 1. mai kevadpäeval sai tarkade meestega koos- Looduskaitse Seltsist Rein Mägi, teadur ja kogenud aednik Toivo Univer, tema ôpilane Armas Liivak, metsamees Heino Seemen, arborist Priit Oks – EV 100 auks istutatud Mulgi tammikus tammede vôrasid kujundatud. Istutasime 107- le tammele lisaks 2 tamme, kelle omanikena saavad sildid 18. mail MS 90. Sünnipäeval Mulgimaal tegutsevad ettevôtjad Oleg Gross ja Janika Toome. Sügav kummardus MS poolt meie tänastele abilistele!

 

ERMi Sõbrad sukeldusid muuseumiöösse

Koosolekult sukeldusid seltsi vabatahtlikud  muuseumiöösse. Külastajaid oli palju ja meie abi läks asja ette.  Marianne, Elvi, Eha, Imbi, Kristiina, Kristen, Marge, Talvi, Anne, Küllike  -suur tänu! Vabatahtlik Sirje tegi fotod, aga kõikide tublide juurde ei jõudnud, sest tegemist oli palju.

 

 

ERMi Sõbrad Hämemaal

Mõtisklesime Õnnetemplis, mis oli inspiratsiooniallikaks Eino Leinole, Hattulas nägime 15. sajandi lõpul ehitatud imelist maakivikirikut, saime teada, et Tartu sõpruslinna Tampere keskväljakult on Tallinnasse 365 km

Etnokevad 2024

5. mail tähistati Leningradi oblasti Luga linna kultuurimaja esisel platsil rahvaste X piirkondlik kevadpühade festivali “Etno-Kevad-2024”.

Laval astusid üles oblasti erinevate rahvaste esindajad, kes esitlesid oma kostüüme, rääkisid traditsioonidest ja kommetest ning viisid läbi ka meistriklasse. Folkloorirühm “Neevo” esitas kontserdikavas publikule kahte tantsu: “Kõljala Lugu” ja “Saarema valss”.

 

 

Neevo osales veel kahel festivalil

Sõbralik õhkkond ja ilus ilm pakkusid palju emotsioone. Festivalil olid esindatud erinevad stiilid ja suunad. Laval esitas ansambel „Neevo“ „Saaremaa valssi“.
Festivali lõpetas põhjapoolse pealinna noorte jazzmuusikute loomingulise ühenduse „Petrograd Jazz Association“ kontsert.

Muuseumiöö Šotsis

18. mail 2024 korraldatud Muuseumi ööl külastas Tammsaare majamuuseumit Eesti Aiakeses 50 inimest.

Diana rääkis eesti lugu. Külastajad lugesid Tammsaare teoseid ja kuulasid eesti muusikat.

 

 

 

Eesti köök Batumis

Paljud Gruusia elanikud olid üllatunud, kui kuulevad, et 1989. aastal elas Gruusias 2300 eestlast. Praegu on üksikud. 19. sajandi lõpus asutasid eestlased Kaukaasias külasid, omandasid uusi põllukultuure, ehitasid maju ja teid. Eesti külades olid koorid, orkestrid ja isegi amatöörteater.

 

Torgusse rajati Tigulohe labürint

Torgu kuningriik korraldas 25. mail 2024 talgud, mille käigus rajati Sääre küla Sääre tipu kinnistule muinasaegsete tavade järgi rituaalne kivilabürint. Sündmuse käigus sai labürindi keskele, Kuningate Kivi kõrvale paigutatud ka eesti kultuuriseltside kivi.

 

Viimane koolikell Tamperes

25.5. oli Tamperes justkui eesti 🇪🇪 keele päev, kui tänati eesti keel emakeelena õppijaid, peresid, õpetajaid ja eesti kultuuri hoidjaid, esines Teater EST Espoost. Pirkanmaan Tuglas-seura ryTampere-Tartto-Seura ry ja Tampere Eesti Klubi esindajad andsid üle stipendiume.


TULEMAS

Eesti Rahva Muuseum ja tema Sõprade Selts kutsuvad 23. juunil Tartu linna jaanitulele Raadi mõisapraki! Tegevust leidub siin igas eas pidulistele – saab kuulata head muusikat, nautida jaanituld ja vaadet järvele, mängida ning tantsida.

 

 

 

Eesti Huumorimuuseumi suvepäevad

Kavas on nii tõsine, kui humoristide ja karikaturistide puhul võimalik, arutelu Eesti Huumorimuuseumi senise arengu üle ja edasise arengukava tutvustamine, sealhulgas ka ühe suurema üle-Euroopalise huumoriprojekti tutvustamine, millele peaks tulema peale Euroopa Komisjoni rahastamine ning mis hõlmab erinevaid ülikoole ja huumori/karikatuurimuuseume.

 

Jakob Hurda nimeline rahvustoidu festival

Sellel suvel, 13. juulil, korraldavad Põlva linna keskväljakul Põlva Vallavalitsus ja J. Hurda nimeline Rahvaharidusselts suurmehe, Jakob Hurda nimelist rahvustoidu festivali.  Festivalile on oodatud kauplema toidutootjad ja kohvikupidajad oma maitsvate ja eriliste toodetega, aga ka nostalgianõudega kauplejad.  Registreerimise link artiklis.


PARTNERITE KUUKIRJU

Folkloorinõukogu kuukiri mai

Rootsi Eestlaste infokiri, mai

Rootsi Eestlaste infokiri, juuni

Los Angelese Eesti Seltsi kuukiri, mai


LÖÖ KAASA, LIITU MEIEGA:

Rõõmsad ja vajalikud üritused, koostegemised, eesti keel, koduloo uurimine, rahvatantsu ja kohaliku toidukultuuri hoidmine Eestis ja välis-Eesti seltsides saavad Sinu tuge, kui
liitud Eesti Kultuuriseltside Ühenduse liikmeskonnaga!

Aitame muuta sul oma seltsi sündmust nähtavamaks ja leida uusi sõpru nii Eestist kui üleilma. Tahad toetada Eesti kultuuri, tahad tegutseda ühiselt, siis liitu meiega, seltsis on segasem!
EKSÜ e-kuukirja saate muuta veel sisukamaks, kui saadate varakult teateid ja kajastusi oma sündmustest meie aadressile info@kultuuriseltsid.ee

Kuukirjaga saate liituda, kui saadate kirja aadressile info@kultuuriseltsid.ee EKSÜ tegemistega saab tutvuda kodulehel www.kultuuriseltsid.ee ja https://www.facebook.com/eestikultuur