23. juuli 2024

Tšehhi- Eesti Klubi juunikuu Prahas.

Juuni on Tšehhi-Eesti Klubi jaoks olnud peamiselt seotud klubi aastakoosoleku ja jaanitulega.  Siis minnakse suvepuhkusele.  Seekordne Klubi aastakoosolek toimus 18. juunil  ja nagu ikka  aadressil Spejchari 3, nn Sinises kirikus, mille sissekäigu juures õitses lillakas  ilus puu.

Kohal oli tavapärasest rohkem inimesi ja oldi ka rohkem elevil, sest kevadel korraldas klubi mitut suuremat ja  sealjuures õnnestunud üritust seoses Eesti Vabariigi 100.  sünnipäevaga. Tõdeti, et klubil on käesolev hooaeg igati korda läinud.

On saanud traditsiooniks, oli jaanitulele kutsujaks meie Jonatan Tomeš. Nagu juba enamusele teada, tehakse lõket Praha lähedal maakodu aias. Iga jaanituli on omamoodi. Seekordne oli eriline selle poolest, et jaanitulele ei tuldud kokku ühel ajal – kella seitsmeks õhtul. Tulijaid oli  isegi kella kümne paiku, siis kui tuli juba kustuma hakkas ja sai näha jaaniusse, kes  on pimedal õhtul  oma helendavate kehadega lausa lummavad.  Kuid siis pidi rahvas vaikselt laiali minema, sest  viimane rong läks Prahasse tagasi  tublisti  enne südaööd.  Kohale tuli inimesi isegi Brnost ja eriline oli seekord  ehk ka see, et jaanitulele tuli mitu vene rahvusest Eesti kodanikku.  Paistab, et  jaanitule traditsioon on neilegi nii omaseks saanud, et elades mitu aastat Tšehhis, on muutunud jaanitulel osalemine  iseenesestmõistetavaks.

Viimane üritus, millega on meie klubi olnud seotud, oli Praha Tantsukonservatooriumi etendus Praha Vinohradi teatris. Konservatooriumi õpilastele õpetasin sügisel selgeks tantsu „Külvaja“, mida kunagi tantsis legendaarne baleriin Helmi Puur. Selle numbriga  esinesid tudengid  mitmes kohas: Eesti  Euroopa Liidu  eesistumisele pühendatud  kontsredil Kromřižis, Pardupices, EV100 pidulikul konserdil Praha HAMU-s, Tartus ERM-is ning  Praha rahvusvähemuste majas.  Kui eelmistel kordadel tantsis kuni viis tütarlast, siis teatris tuli lavale isegi kümme külvajat! Kõik eelnevalt nimetatud sündmused  olid etenduse programmis ilusasti sees. Eestist oli külalisena tantsimas Eesti  tantsumaailmas tuntud Mehis Saaber (vt fotot). Tantsukonservatoorium ja õpilased hindasid väga kõrgelt, et Mehis oli nõus andma treeniguid ning partnertantsu.  Mehisega tutvusin käesoleva aasta veebruari lõpus Anne Nõgu poolt korraldatud galaõhtul Rakvere teatris.  Mehis on Rakvere  Kaurikooli balletiõpetaja.  Esinemine Prahas läks väga edukalt ja eriti hinnatav oli see, et Prahas asuv  Eesti Vabariigi suursaadik Sten Schwede leidis oma väga pingelises ajagraafikus aega teatrisse tulla.

Kuigi klubi liikmed lähevad enamuses suvel puhkusele, on juulis ees veel Eesti-teemaline ettekanne Tšehhi Teaduste Akadeemia  konvrentsil ja siis osalemine EKSÜ poolt korraldataval „Sajaga seltsis“ festivalil. Head kuukirja lugejad, toredate kohtumiseni augustis Tartus ERM-is!

Kirja pani  Iivi Zajedova,

Praha

 

1 thought on “Tšehhi- Eesti Klubi juunikuu Prahas.

Comments are closed.