6. mai 2021

Vanemuislased meenutasid jaanuaris sündinud kultuuritegelasi

Jaanuaris oli ümmargune sünniaastapäev neljal Eestiga seotud kultuuritegelasel. Luuletaja ja tõlkija Gustav Wulff-Õis (1. jaanuaril  möödus 155 aastat sünnist) laulis seminaris õppides lauluseltsi Wanemuine meeskooris.

Helilooja, koori- ja orkestrijuhi ning  klaverivalmistaja Aleksander Läte (20. jaanuaril 160)  tegevus  viis 20. sajandi algul Tartu muusikaelu uuele tasemele. Läte tõstis teadlikult kilbile eesti algupärase muusika arendamise. A. Läte võttis a capella laulude kõrvale repertuaari klassikat ja suurvorme, korraldas uute heliteoste ettekandeid jne. Aleksander Läte  juhatas Vanemuise Seltsi  muusikaosakonna sega- ja meeskoori. Tema  ettepanekul osakond seltsi juurde  16. novembril 1906 loodigi. Selts rahastas osakonna  tööd, määrates koorijuhi palgaks 25 rubla kuus. 1907. aastal  lahkus Aleksander  Läte tervislikel põhjustel koorijuhi töölt ja koorijuhina jätkas Rudolf Tobias.

Helilooja, koorijuht ja pedagoog Eduard Oja (17.  jaanuaril 115)  kirjutas palju koorilaule, mida segakoor Vanemuine esiettekandena Eduard Tubina juhatusel esitas.

Heliloojale,  koorijuhile ja õpetajale  Aleksander Eduard Thomsonile   (19.  jaanuaril 175)  pühendatud  kaunis kontsert toimus pühapäeval, 12. jaanuaril 2020 kell 16 Tartu Linnamuuseumi kaunis saalis. Alustati ühislauluga “Õrn ööbik”.  Esinesid meesansambel WanSel, segakoor Vanemuine, solistid Janika Jakobson (alt), Anneli Raiend (sopran), klaverisaated Anneli Klaus ja Valli Ilvik (koori dirigent ja vahetekstide koostaja ning  esitaja). Kaunilt helisesid Lisett ja Mariett Sada ning õpetaja Hanna Vallimägi kandlekeeled. Tüdrukute isa Oliver Sada laulab kooris ja meesansamblis.

Samal kontserdil olime mõtetes ka maestro Uno  Uigaga, kes on öelnud:  „Elage ja häälitsege täie rinnaga!“ Tema 95. sünniaastapäevale pühendatud kontserdi korraldame Tartus 21. novembril.

17. jaanuaril süütasime küünlad Eduard Oja kalmul Tartus Pauluse kalmistul, millega sümboolselt mälestasime ka teisi suurkujusid. Tseremoonia korraldas bassilaulja Mati Haas.

20. jaanuaril õhtul peeti Pepleri 27 saalis kõneõhtu. Kalle Loona meenutas Eduard Oja eluteed ja Valli Ilvik rääkis Aleksander Eduard Thomsonist, viidatas eelolevale Peterburi-matkale. Thomson elas, töötas ja suri 7. oktoobril 1917 just Peterburis. Oma silm on kuningas! Peterburis kaeme üle tema ja teiste suurmeestega seotud kohad ning  teeme fotod.

Egne Raamat
Valli Ilvik
Vanemuise Seltsi segakoor