Press "Enter" to skip to content

Mai kuukiri nr 48

Aprill 2020 on olnud seltsiliikumise suhtes väga omapärane. Kogu suhtlus ning toimetamine on kolinud internetti. Kahjuks olime sunnitud koroonakriisi tõttu ära jätma ka EKSÜ igakevadise peo 9. mail Pärnus. Olemas olid juba kõik kokkulepped esinejatega ja plaanis oli läbi viia väga huvitav ning omanäoline programm.

Püsitakse kodudes. Seejuures on siiski rõõm tõdeda, et meie seltsiinimesed tegelevad erinevate muude võimalustega, mida kodustes ja virtuaalsetes tingimustes on võimalik ellu viia või milleks varem pole aega jätkunud. Aprillikuu jooksul täienesid mitmed video ning audioarhiivid. Korrastatud sai andmebaase ning tutvutud vanemate fotodega.

Loodame, et maikuu loob omavaheliseks suhtlemiseks täiendavaid võimalusi.

Kogu kuukiri on allalaetav siit: Mai kuukiri nr 48

Millega tegelevad meie seltsid? Jagage meiega oma lugusid ja videosid!

Karjala Eesti Seltsi eestvedaja Jelena Rjabikova on tegus ka kriisiajal – koos oma tütre Olgaga, kes on tuntud käsitöömeister, tegelevad nad Eestit tutvustava käsitööga. Nimelt valmistavad nad koos Tallinna vanalinna maketti. Seda ettevõtmist toetab ka Petroskoi linna administratsioon.

Karjala Eesti Seltsi liige Marina Peterson Petroskois maalib imeilusaid loodusmaale ning proovib erinevate rahvaste kööke.

Tatjana Sigacheva ning Jelena Padjus Peterburis valmistavad eesti käsitööd ning setud Siberis ei unusta setu pitsi.


Täiendust seltside audio ning videomaterjalidele.

Siberi Setumaa

Märtsis 2020 telekanal Jenissei poolt valminud film “Siberi setomaa”. Räägitakse Haida küla elust, lastest ning ka peatselt valmivast uuesti kirikust. Film on vene keeles.

https://www.enisey.tv/tv/krai_bez_okrain/post-6297/

Šveitsi eestlanna Loovustund loob #püsikodus lastele üleilmse videosilla

Anu Tähemaa interaktiivne Loovustund lahendab nii laste kui ka täiskasvanute probleemi. Loovustund 7-14 aastastele eesti ja inglise keelt kõnelevatele lastele pakub aktiivset suhtlemisvormi, mis ühendab mängulise loovliikumise, muusika, suhtlemise ja grupitöödega lapsi erinevatest koolidest, linnadest või lausa riikidest.

Elu mängis loovusõpetaja Anu Tähemaa kaardid ootamatult nii, et lendude lõpetamine ja piiride sulgemine tingis karantiini Zürichis teadmata ajani.

ERR tegi uudislõigu kevadisest külaskäigust Krimmi eestlaste juurde.

12. aprilli õhtul oli sellest külaskäigust ülevaade AK Nädala kokkuvõttes.

https://www.err.ee/1076479/err-krimmis-eestlased-puuavad-oma-keelt-ja-kultuuri-sailitada-nii-ukraina-kui-ka-vene-voimu-all

Tampere Eesti Klubi kevade tervitus!

Tampere eestlaste mõtted ja tegemised koroona ajal. Seltsi töö ja olude tutvustus

https://kultuuriseltsid.ee/tampere-eesti-klubi/2020/tampere-eesti-klubi-kevade-tervitus/

 

 

Soome eesti noored Helsingi raadios

FINEST fm- Valdar Liive ning Tuuli Liivat otse-eetris,

Järelkuulatav siit: https://www.mixcloud.com/Finestradio/27042020-finest-raadio-hommikuprogramm-valdar-liive-ja-tuuli-emily-liivat/?fbclid=IwAR2u44N9cKAdMfcEtqxwIuIkfw-fs6jaFwiBbhsY8kqCPvn281O4lUw9Ujc

Eestlased Leedus e-raamat

9.aprillil 2019. a pühitses Leedu Eesti Selts Eesti saatkonnas Vilniuses, raamatu „EESTI JA EESTLUS LEEDUS“ sündi.

See on üks väärt raamat Leedus elavate eestlaste ajaloost, tänuväärne materjal ajaloolastele, kultuurihuvilistele – kõigile, kel on kokkupuuteid Leeduga. Saame nüüd avaldada selle e-raamatuna.

 


Seltside muid tegemisi

Seekordne e-etteütlus oli kerge ja üllatusteta

Vikerraadio e-etteütlus toimus tänavu 13. korda ja viidi läbi 3. aprillil 2020, Vikerraadio 53. sünnipäeval. Etteütlus pidi toimuma (nagu tavaliselt) emakeelepäeval, 14. märtsil (Vikerraadios plaanitud 13. märtsile), kuid jäi koroonaepideemia tõttu ära.

Käsitüükonkurss „AIGU OM” saa läbi mahlakuu lõpun

Oodatud on käsitöötooted, mis väljendavad Vana-Võromaa eripära ja pakuvad nii emotsionaalset kui praktilist väärtust.

Konkurss lõpeb 30. aprillil kell 16, selleks ajaks peavad olema kõik tööd jõudnud Võru Instituuti. Võidutööd selguvad 6. mail veebivahendusel, mida saab jälgida MTÜ Vana-Võromaa Käsitüü FB lehel.

 

Tervitused Sulevi ja Salme eestlaste poolt!

Oleme ka siin kõrgete ja lumiste mägede all samuti kodused ja ei saa eriti ringi käia. Ei pääse üle piiri ja paljud üritavad saada hakkama sellega, mis endal varutud on ja käiakse ikka kalal ja metsasaadusi korjamas.

Loodame südamest, et see olukord muutub ja haiguse levik peatub. Soovime palju tervist ja vastupidavust Eestimaa rahvale! Selleks, et see aeg mööduks kiiremini ja kergemini ja kevad saabuks rutemini, saadame mõned pildid loodusest, mis meid ümbritseb!

 

Kevad jõudis Suetukki

Kevadised tervitused Siberist!
Tundub, et kevad on lõpuks jõudnud ka meie juurde.
Kasel jookseb mahl. Puude otsas lehvivad tikitud rätikud.
Kuid peamine: meie uue kiriku juures jätkuvad ehitustööd – lõunapoolne külg sai endale ristikujulised aknad, lihtsama akna sai ka põhjapoolne külg.

 

 

Olge terved ja ükskord me kohtume teiega niikuinii!

7.aprillil sai tibuprojekt lõpp-punkti ning muhe seltskond läkski reisile. Narva Eesti Seltsi poolt sai Narva linna koduhoolduspatsientidele üle antud ühtekokku 182 silmarõõmustajat.

Olge terved ja ükskord me kohtume teiega niikuinii!

 

 

23. aprillil toimus järjekordne Folgiklubi vestlusõhtu. Seekord toimus see internetis onlines. Seekordseks külaliseks oli Kaisa Kuslapuu.

Kaisa on ka õpetanud pilli Helivõlu muusikakoolis, Tartu rahvamuusikakoolis ja Mõniste kooli muusikapesas. Eriliseks kompvekiks on õpetajatöö igasuvises Võrumaa rahvapillilaagris – sinna sattus ta esiti õpilasena ja sai sealt palju head koosmängu- ja pillioskust, sõpru ja heledat olemist muusikas.

 

SES’i uus kaaspresident!

Meribel Hagen liitus meie juhtkonnaga märtsi lõpus, et aidata seltsi tegevusel sujuvalt jätkuda peale praeguse presidendi Kristi Jõeleht-Nastaj Eestisse kolimist. Uus presidentide duo on ametis veebruarini 2021.

 


Tulekul

Tampere arvamusfestival

Oktoobris toimub Tampere esimene eestiteemaline Arvamusfestival, mille korraldajateks on Tampere linn, EAS, Pirkanmaa Tuglase selts, Tampere Eesti Klubi ning Soome Eesti Noored.

Soovime, et üritus on võimalikult inimeselähedane ja arutletakse teemadest, mis reaalselt igat Soomes elavat eestlast puudutavad. Ole hea ja leia aega vastamiseks. Suur tänu!

 


Arhiivi varasalvest

Prahas toimunud Eesti Päevad olid menukad

04.-05. aprillil 2019 toimusid Prahas järjekordsed Eesti Päevad. Seekord pühendatud EV100 tähistamisele. Tšehhi-Eesti klubi (ČEK-TEK) Dr. Iivi Zajedova eestvedmisel juba kolmandat korda. Ürituse patroon oli Praha linnapea Dr. Zdeněk Hřib.

 

 

Aprillis 2 aastat tagasi toimus Minskis üks tore kokkusaamine. Ühise laua taga istusid Valgevene Eesti Selts, EKSÜ esindaja ning Valgevene Rahvuskultuuri Keskus. Valgevene TV tegi sellest isegi saate. Tookord oli kõne all ka EV100 tähistamine

 

Kiievis on nüüd EV100 tammik

14. aprill oli rahvakalendri järgi künnipäev. Kiievi eestlased sel päeval ei kündnud, istutasid hoopis tammepuid Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva auks. Tammede ostmiseks saadi raha vabatahtlikelt annetajatelt.

Oma võimaluste piires toetasid üritust  üle 20 inimese.

 

 


Partnerite kuukirju

Eesti Folkloorinõukogu kuukiri mai 2020


EKSÜ e-kuukirja saate muuta veel sisukamaks, kui saadate varakult teateid ja kajastusi oma
sündmustest meie aadressile info@kultuuriseltsid.ee

Kuukirjaga saate liituda, kui saadate kirja aadressile info@kultuuriseltsid.ee
EKSÜ tegemistega saab tutvuda kodulehel www.kultuuriseltsid.ee ja FBs

E-kuukirja ja kodulehte toimetavad EKSÜ tegevjuht Liina Miks ja EKSÜ juhatuse liige Külli Ots