25. juuli 2024

„Teeme ära!“ Prantsusmaal

Kuna Prantsusmaal saabub kevad veidi varem, siis toimus meie kevadine suurkoristus “Teeme ära!” juba 15. aprillil. Ilmselt oli see esimene kevadkoristus Euroopas, mis pärast koristuspäeva registreerimise väljakuulutamist sel aastal aset leidis.

Eelneval kaheksal aastal oleme „Eesti keele huvilised Prantsusmaal“ grupiga korraldanud kevadist suurkoristust vaid oma kodukülas Guermantes’is ja kahel korral on meiega liitunud ka Gouvernes. Seekord oli tegemist üheaegselt juba kolme naaberküla ühiskoristuspäevaga, sest meiega ühines ka Conches.

Guermantes’is kogunesime 15. aprillil kell 9.30 meie traditsioonilisele stardipaigale kohaliku pagariäri ette. Guermantes oli kaardil jagatud neljaks koristusalaks, mis eri värviga ära märgitud. Jagasime välja helkurvestid ja kaardid grupijuhtidele, kindad, prügikotid eri sorti prügi jaoks ja pika varrega näpitsad. Tegime grupiga ühisfoto, andsime juhtnöörid ja asusime prahti korjama.

Meie grupis oli kõige rohkem lapsi (8-13-aastaseid), kes rõõmsalt ja hakkamist täis prügijahile asusid. Kõige rohkem prahti leidsime kohaliku staadioni äärest võsast. Üldiselt tõdesime, et meie koduküla on aastate jooksul palju puhtamaks muutunud ja ka suitsukonisid leidsime seekord palju vähem kui eelmistel aastatel.

Seejärel kogunesime oma külavalitsuse ette. Lapsed said diplomid ja läksime end koju kuivatama ja riideid vahetama. Seejärel sõitsime naaberkülla Gouvernes’sse, kus talgulisetele pakuti tervitusjooki ja kehakinnitust. Guermantes’i lastega moodustasime plekkpurkidega sõna Guermantes ning tegime sellest koos lastega ka pildi. Kohalik prügifirma Sietrem jagas lastele meeneid: korduvkasutatavaid joogitopse, pastakaid, magneteid ja kaardimänge. Vahetasime talgulistega muljeid, tutvustasime „Teeme ära!“ koristusaktsiooni, mis 2008. aastal sai alguse Eestist ja seega saime ka Eestit meie naaberküla elanikele tutvustada. Leppisime kokku, et kohtume uueks koristusaktsiooniks septembris toimuval maailmakoristuspäeval.

Eesti keele huvilised Prantsusmaal“ grupiga suundusime veel kohvile ja koogile meie juurde. Lastega joonistasime plakateid looduskaitse teemal, kuidas metsa, taimi-loomi kaitsta ning kuidas igaüks puhtama elukeskkonna jaoks oma panuse saab anda.

Oli väga tore muljete vahetus laste ja nende vanematega ning kõik jäid koristuspäevaga väga rahule.

Meie eriline tänu kuulub Guermantes’i, Gouvernes’ ja Conches’i külavalitsustele, samuti prügifirmale Sietrem, kes üritust toetasid.

Mailis Sütiste-Gnannt
Guermantes,17.04.2023