13. juuni 2024

Omskis jätkab võro keele klubi

Omski oblasti paljudes külades elavad juba 200 aastat võrokeelt rääkivad eestlased.

Kuigi lõunaeesti keele kõnelejad Venemaal elavad üksteisest kaugel, tahavad nad ikkagi suhelda oma emakeeles. Selle pärast on tekkis Omski oblastis nn virtuaalne “Eesti keele klubi”. Esimest korda leidis taoline ettevõtmine aset 2021. aasta veebruaris rahvusvahelise emakeelte päeva auks.

Sel aastal on keeleklubi kogunenud juba kaks korda. Veebruaris oli keeleklubis osalejaid: Omskist, Tara linnast, Haida külast ning ka Pihkva oblastist. Eestist liitusid meiega zoom vahendusel Tallinna võro seltsi esindaja – Külli Müürsepp ja Liina Miks EKSÜ tegevjuhina.

Teine selleaasta keeleklubi oli 30. aprillil. Osalejaid Omskist (Ivan, Salma ja Valentina), Tara linnast (“Rõõmus” ansambli liikmed), Voli Tugeus Gaufi külast ja Tallinna võro seltsi esindaja – Külli Müürsepp. Jututeemaks on ülestõusmispühade tähistamine Eestimaa külades.

Tahame, et keeleklubi oleks regulaarne. Lisaks keeleklubile tegutseb Omskis 2 regulaarset eesti keele õppijate rühma! Aga Siberis ja Pihkva oblastis on keskealisi ja noori inimesi, kes soovivad õppida seto keelt. Oleks tore ühendada nad meie keeleklubiga ja ühendada meie lõunaeesti keele klubi seto keele kursustega.

Ivan Ubaleht
Omsk


On igati kiiduväärt, et ka Venemaa eri paigus elavad võrukesed ja setod soovivad oma keelt säilitada. Keeleklubi keskkond on selleks suurepärane võimalus. Munapühade meenutamisel selgus üks sarnane seik – krutskeid täis poisid  olid treinud puidust munad, mis siis peale koksimisvõistlust võitjaks kuulutati.

Viimasel videosilla vestlusel tuli jutuks ka fakt, et meil on sauna-aasta käimas ja et võru juurtega Anna Hints on teinud filmi “Savvusanna sõsarad”. Film pälvis mainekal dok.filmide konkursil Ameerikas peaauhinna. Volli meenutas oma lapsepõlve saunaskäiku, kui jalatallad olid libedad ja rasvased saunas liha suitsutamise pärast. Suud vett jooksma panevalt rääkisime soojast suitsulihast.

Juttu sai tehtud ka 22.04. toimunud Võru esimesest kongressist, kuidas võrukesed end põlisrahvaks kuulutasid ja see tol päeval AK esiuudiseks saime. Võrukesed kaitsevad oma keelt ja maad. Olime Tallinnast seal väljas plakatiga  “Esämaa ja imäkiil kavvas kavvas jäägu viil” . See on kõigi võrukeste ühine soov nii siin- kui sealpool piiri!

Külli Müürsepp
Tallinn

Pikem video:

https://www.youtube.com/watch?v=pzIQORotGhw

 

Lühem video:

 

1 thought on “Omskis jätkab võro keele klubi

Comments are closed.