22. juuli 2024

Ülemaailmse Eesti Kesknõukogu täiskogul Vilniuses valiti uus esimees

PRESSITEADE

Vilnius, 27. mai 2023
Ülemaailmne Eesti Kesknõukogu (ÜEKN) kogunes 26. ja 27. mail Leedu pealinnas Vilniuses, et pidada oma täiskogu ning valida uus esimees. Täiskogul osales hübriidvormis 34 delegaati kümnest erinevast riigist. Lisaks osalesid vaatlejad Eesti Organisatsioonide Võrgustikust Soomes ja Üleilmsest Eesti Noorte Võrgustikust.

Leedu Eesti Selts oli võtnud enda kanda täiskogu ja kultuuriprogrammi korraldamise ning nende juht Liia Urman oli üks tähtsündmuse peakorraldajatest.

Täiskogu ajal külastasid delegaadid ka Leedu Vabariigi Seimi, kus kohtuti Leedu parlamendiliikmete ning Ülemaailmse Leedulaste Organisatsiooni esindajatega. Arutelude käigus tõdeti, et Eesti ja Leedu seisavad silmitsi sarnaste väljakutsetega diasporaaga suhtlemisel ning keele ja identiteedi säilitamisel.

Marin Mõttus, üleilmse eestluse erivolinik Välisministeeriumist rõhutas koostöö olulisust, öeldes: “Nii Leedul kui Eestil on erinevates välisriikides suured kogukonnad ning kahel riigil on ka sarnaseid muresid ja plaane diasporaaga suhtlemisel. Peaksime rohkem omavahel suhtlema ja üksteiselt õppima.”

Täiskogu kestis kaks päeva ning arutati mitmeid olulisi teemasid. Üks põhjalik arutelu puudutas Eesti Organisatsioonide Võrgustiku Soomes liikmeks võtmist, kuid üksmeelele ei jõutud. Siiski anti Soome eestlastele lootust, et lähitulevikus võib nad võtta vastu ÜEKN-i tegevliikmeks.

Suurt põnevust pakkus ka uue esimehe valimine. Kaks kandidaati olid Leedu Eesti Seltsi esimees Liia Urman ja Rootsi Eestlaste Liidu esimees Sirle Sööt. Pärast salajast hääletust jäid hääled viiki 17-17. ÜEKN kodukord näeb selles olukorras ette, et otsustav hääl on ÜEKN esimehel, ning selle hääle sai Sirle Sööt, kes valiti seega uueks esimeheks.

“Olen väga tänulik usalduse eest, mida mulle osutati. Loodan, et Liia Urman on nõus astuma aseesimehe rolli ja saame ÜEKN-i üheskoos juhtida,” rääkis Sirle Sööt. “Liia on teinud suurepärast tööd Ukraina Eesti Seltsi toetamisel ning ida diasporaa kaasamisel juba aastaid.”

Täiskogu viimases osas tutvustas haridus- ja teadusminister Kristina Kallas kodakondsusseaduse muutmise plaane vastavalt koalitsioonilepingus sätestatule.

Täiskogu kulmineerus piduliku õhtusöögiga hotell Narutise peosaalis, kus jagati tänusõnu. Liia Urmanit tänati lisaks täiskogu korraldamisele ka Estonian Voices kontserdi ning Eesti Vabariigi Suursaatkonnas toimunud kohtumise korraldamise eest.

Kontakt: Aho Rebas, Ülemaailmne Eesti Kesknõukogu, uekn.info@gmail.com

Lähemalt ÜEKN-ist: www.uekn.ee

Pildigalerii: https://flic.kr/s/aHBqjAFYy2

Fotod: Kristjan Jättenfeldt