17. juuli 2024

Meie Meistrid – Kambja nobenäpud

Meie seltsides on väga palju innukaid ning tasemel käsitöö tegijaid. Jätkame artiklite sarja, mis tutvustab neid meistreid ja nende käsitööloomingut ka laiemale publikule.

Meie lugudes tutvustavaid käsitööesemeid on üldjuhul võimalik ka endale soetada. Selle jaoks võtke kas meie või seltsiga ühendust. Fotode juures on ka selgitavad allkirjad, mis avanevad fotodele klõpsates.

Seekordses teeme põgusa ülevaate Kambja piirkonna meistritest.


Alustame Ülenurme naistest.

Kuna Ülenurme käsitööselts “Nurmenukk” on nii heal tasemel, siis on isegi Räpina Aianduskooli käsitööõppurid kasutanud seltslaste teadmisi ja näpunäiteid, kasutanud seltsi oma praktibaasina. Sel talvel olid seltsiruumis käsitöönippidega tutvumas ka Ülenurme Gümnaasiumi kuuendate klasside tüdrukud, kellega arendati edukalt taaskasutusteemat – tehti vanadest kalendritest kingikotikesi ja -karpe. Jõulude ajal tehti ühiselt kooli kogukonnapraktikantidega seltsiruumis vanadest moosipurkidest meeleolukaid küünlalaternaid. Ülenurme käsitöö- ja rahvuskultuuri selts “Nurmenukk” meelisteema on taaskasutus. Millest kõigest saab teha mida kõike!

Sel talvel käis seltsiruumis koos ka makrameekursus, juhendajaks Ülenurme Gümnaasiumi vene keele õpetaja Linda Laasik. Räpina aianduskooli käsitööala lõpetanud Anneli Karu käis koos kursusekaaslastega mitu aastat tagasi meie seltsiruumis kangakudumist õppimas ja vaipa kudumas ning kõik nad astusid ka meie seltsi liikmeks. Anneli sõlmis need makrameetehnikas lillekiiged müügiks, müügitulu läheb ukrainlaste toetusfondi.

Kes on seltsi raudvara?

Saame tuttavaks –  Maire Henno. Proua Maire on väga staažikas käsitööseltsi eestvedaja ning tasemel näputöömeister. Maire kootud salle kannavad paljud Tartumaa Aasta Emad, teenekad vanemuislased.


Järgmine meister: Merike Raudnagel.

Merike on õmblemise spetsialist. Omab lausa kutseõpetaja tunnistust ja veab iganädalast seltsiruumis toimuvat täiskasvanute õmblusringi,  kus õpitakse õmblema rõivaid nii endale kui lastele. Merike on ka osav rõivaste parandaja – Tartus on tal oma töökoda, kus annab abi neile, kel tarvis mõni rõivaese taas kandmiskõlbulikuks kohendada, tõmblukke vahetada, kardinaid lühemaks teha vms.

Pildil on Merikesel seljas endaõmmeldud kleit.

Ka sel ajal kui loo autor seltsi külastas, oli Merike õmbluslaua taga, mõõdulint kaelas ja näpud töös. Veidi aja pärast tuli ruumi ka neiu, kellel väga Merikese abi seeliku kohendamisel vaja läks.

 

 

Sirje Ots on ise puhastverd seto, kes peab oma põlvnemist ja seto kultuuri väga oluliseks ning on sellega põhjalikult kursis. ERMis toimunud kursustel õppis valmistama seto rahvarõivaid ning on selle valdkonna tunnustatud ja otsitud meister. Tal on pidevalt väga palju tellimusi rahavarõivakomplektide valmistamiseks, kas siis tervikliku komplektina või mõne osana sellest.

Sirje koob telgedel nii vaipu kui villaseid suurrätikuid, kangaid rahvarõivaste valmistamiseks.

 

Meeta Veetamme lemmiktegevus on heegeldada mänguasju. On tubli vanaema. Koob ka põrandavaipu. Pildil ongi väike ülevaade Meeta heegeldatud mängusjadest.

 

Signe Laht. Signe osales Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu konkursil 2020 eesti-oma-pits. Hästi tubli käsitööinimene, valdab mitmeid käsitöötehnikaid, ent eelistatuim on heelgeldamine. Kogu suguvõsa naisperele kleidid selga heegeldanud, tema tütred abiellunud ema heegeldatud pulmakleidis.

 

Sirly Simo on usin ja hea koolitaja. On õpetanud mitmeid nippe meile, oma seltsikaaslastele, aga käinud palju ka mujal koolitusi tegemas. Tema lemmikteema, nagu ta kinnitab, on viltimine. Tema vilditud saunamütsid näiteks on väga otsitud.

Ta teeb toredaid lukuprosse – taaskasutus!

Facebookis saab tema töid imetleda, kui avada konto Sirly Villavõlu.

 

 

 

Nurmenuku selts korraldab ka heategevuslikke loteriisid. Paaril viimasel aastal on loterii olnud sihtotstarbeline – tulud on läinud ukrainlaste abistamiseks, samuti meie naiste kootud sadakond sokipaari. Saadetised lähevad ilma vahendajateta otse Ukrainasse, sest Ülenurmes elab Galina, kelle koondatud seltskond tegelebki rahvuskaaslaste abistamisega.

Ülenurme naiste pitsivahust ja meelihellitavatest elamustest saab lugeda siit (lk 8):  OLEVIK_KODUVALD_MAI_2018

Ülenurme käsitöö seltsist ja nende nobedatest naistest väärib eraldi lugu. Jätame selle tuleviku tarbeks.

 

Tekst ja pildid Maire Henno ja Liina Miks

 


Kambja vallast tegutseb Vana-Kuuste Naisselts, mis ühendab toimekaid ning tegusaid naisi, kes on suutnud juba palju aastaid pakkuda kogukonnale põnevaid kohviõhtuid ja huvitavaid ning õpetlikke õpitubasid.

Kui saime endale oma maja, sai hoo sisse telgedel kudumine. Valmivad taaskasutusmaterjalist põrandavaibad, toolikatted ja muud esemed. Edukalt tegutseb savituba, kus toimetavad keraamikahuvilised naised, kes valmistavad kauneid kruuse, kausse ja vaase. Savitööd õpivad ka Kuuste kooli õpilased.

Koos veedavad aega silmuskudujad ja heegeldajad. Üksteise käest õpitakse uusi võtteid, tuletatakse meelde vanu unustusehõlma vajunud tehnikaid.

Oleme algatanud ka kaks suuremat projekti: Esimese projekti raames valmistasime valla vastsündinud lastele kingituseks papud. Teist projekti alustasime 2015. aastal – kõik Kuuste Kooli I klassi astujad saavad kingituseks tarkuselinnu öökulli.’

Meistrid Edda Lints, Marju Orion, Tiina Ernits

Meie Meistrid – Kambja nobenäpud