21. juuli 2024

Juuli kuukiri nr 82

EKSÜl on uus liikmesselts – Sillamäe Eesti Selts

Meile esitas liitumistaotluse Sillamäe Eesti Selts, mille EKSÜ juhatus rahuldas. Sillamäe Eesti Selts on asutatud juunis 2003. Seega täitus seltsil sellel aastal 20 tegutsemisaasta. Seltsi asukohaks on Sillamäe linn. Oma tegutsemise kahekümnendi jooksul on seltsil olnud mitmeid algatusi ja projekte.

 

Kogu kuukiri on allalaetav siit: Juuli kuukiri nr 82

 

EKSÜ ja eestirootslased sõlmisid koostöökokkuleppe

Lepingu sisuks on üksteise vastastikune toetamine kultuurivaldkonnas. Ühiselt aidatakse korraldada Eesti mandripiirkondade kultuurisündmuste jõudmist Saarte-Eestisse ja ka vastupidi – saarte kultuurisündmuste jõudmist Mandri-Eestisse. Aidatakse edendada kultuurialast koostööd Eesti, väliseesti ja Rootsi kogukondadega. ERKOV korraldab Eestirootslaste laulu- ja tantsupidusid ning koostab näitusi koostöös teiste ühingutega või enda initsiatiivil, toetab otseselt viie ühingu tegemisi kultuuri edendamiseks, annab välja tiitlit Eestirootslaste Kultuurikandja ning toetab, taotleb ja nõustab kogukondi vajadusel projektide läbiviimisel.

 

Mereäärne mälestuspuistu hakkab jutustama

Torgu Kuningriigi Selts koostöös EKSÜga kavandavad põgenike puu – hiigelelupuu – istutamise avaliku sündmusena 15. juulil 2023.a kell 15.00 Sõrve Sääre tippu. Osalema on oodatud kõik huvilised! Sündmusest on lubanud osa võtta 3 Eestimaa kuningat. Saaremaal, Sõrve poolsaare lõpus mere ääres istutatakse Sääre küla ajaloolise Lopsi teeristi kõrvale mälestussalu. Mälestuseks kõigile, kes on traagilistel põhjustel jäänud teadmata kadunuks merel või maal, siin või võõrsil. Mälestussalu kujuneb kauniks kohaks, kus kurbade mälestustega hingerahu leida.

 

Meie meistrid II- Kambja nobenäpud

Meie seltsides on väga palju innukaid ning tasemel käsitöö tegijaid. Jätkame artiklite sarja, mis tutvustab neid meistreid ja nende käsitööloomingut ka laiemale publikule. Seekordses teeme põgusa ülevaate Kambja piirkonna meistritest.

 


Meie liikmete kirjastustegevus ja e-raamatukogu

Valge Surm ja Uinuv Kaunitar

Meie liikmetelt on ilmunud kaks uut raamatut. Raamatukirjastus Vebelex (Raamat Postkaardi Hinnaga) on avaldanud raamatu Tudulinnast – “Alutaguse uinuv kaunitar/ Lugusid Tudulinnast”. Mõlemat raamatut saab soetada otse autoritelt.

 

 

Eesti loomingut Prantsusmaalt

Luulekogu HETK autoriteks on ema Mailis ja ta 12-aastane tütar Greta, kes hoiavad elus eestlust Prantsusmaal. Tõeliste keeleinimestena räägib Mailis 7 ja Greta 4 keelt. Greta õpib kohalikus koolis Prantsusmaal, aga on ka Viimsi Kooli õpilane, sest tahab kindlasti omandada Eesti kooliprogrammi. Greta tegi 7-aastaselt Eestimaale sünnipäevaks ise laulu “Armas Eestimaa”, mis on nagu regilaul, kus saab esilaulja järel iga fraasi korrata ja laulda Eesti rahvussümbolitest rukkilillest ja pääsukesest. Mõlemat teost saab osta otse autorilt.

 

Uurimus Abhaasia eestlastest

 

 


Audio

Läti raadio järjekordne saade

06.juuni õhtul kl 20.15 (Eestis-Lätis kehtiva aja järgi) on Läti Raadio 4 programmi kavas, netis www.lr4.lv Läti Eesti Seltsi igakuine eestikeelne raadiosaade. Juttu tuleb eesti ajaloolaste Raimo Pullati ja Tõnis Liibeki raamatu “Oma Alma Materit otsides” saksakeelse tõlke esitlusest Riias, ÜEKN Täiskogu koosolekust, Riia Eesti koolist, Tšehhi-Eesti klubi äsjasest lastelaagrist, edastame ka õnnesoovid meie seltsi juubilaridele jt teateid.

 


Meie liikmete ja sõprade tegemisi

Berni kirjandushuvilised said taas kokku

Pildikesi pühapäevasest kirjanduspiknikust Berni kodumäel Gurtenil. Eesti kirjanduse sõpru oli kohal Šveitsi ida- ja lääneservalt ja Bernist. Tauno Vahteri “Head venelast” soovitasid kõik osalejad ka teistel lugeda. Vestlus läks kohati täitsa kuumaks. Naerda saime ka ja üldse võiks huumorit elus ja kirjanduses rohkem olla. Kohe on suvi. Võtke aega, et lugeda.

 

 

Külas Oleninide juures

Folklooriansambel NEEVO tegi särava etteaste Prijutino muuseum-mõisas (Vsevoložsk, Leningradi oblast), kus toimus XVII rahvuskultuuride festivali “Külas olen Oleniinide juures”. See mõis kuulus XIX sajandil Oleninide suguvõsale ja seal kogunes tolleaegne kõrgaadel. Suvine esinemiste ja väljasõitude hooaeg on avatud, ees ootab palju imelist!

 

Kuidas pärimuskultuuri komisjon Ruhnus käis

23.-25. maini viibis Saarte pärimuskultuuri toetusmeetme komisjon Ruhnu saarel. Väljasõidukoosoleku eesmärgiks oli tutvuda Ruhnu saare kogukonna, pärimusega, osaleda Korsi talu talgutel ning anda ülevaade nii toetusmeetme komisjonile kui kogukonnale toetusmeetme nelja-aastasest perioodist rõhuasetusega Ruhnu saarelt toetatud projektide osas.

 

Karikatuurinäitus Kirjandusmuuseumis

Eesti Huumorimuuseum, Andrus Tamme ja karikaturist Priit Koppeli näol, käis vastukülaskäigul Eesti Kirjandusmuuseumis. Meile näidati meie oma korraldatud rahvusvahelist karikatuurinäitust “Juubel – Eesti Vabariik 100”, mis on rändnäitusena jõudnud lõpuks ka Kirjandusmuuseumisse, lisaks tutvusime paljude huvitavate arhiivimaterjalidega, nägime ka salakartoteeki n tähega algavate tegelaste anekdootidega (neid siia ei lisa, muidu FB saab pahaseks).

 

Trondheimi Trollid Viikingite sünnipäeval

Trondheimi Trollid käisid jälle Oslos. Mitte, et me seal väga tihti käiks, aga vahel on tore ka pealinnarahvale meie rahvatantsu näidata. Meie sõber, rahvatantsurühm Viikingid, tähistasid oma kümnendat sünnipäeva ja meie rühm, Stockholmi rahvatantsurühm Virvel ning Iirimaa Iirised olid sünnipäevapeole kutsutud.

 

Uhiuues Mulgi Elamuskeskuses

Mulgi segakooril on seljataga tegusad ja töökad nädalavahetused! 3.06 oli meil külas segakoor Riola. Ühiselt andsime mõnusa kontserdi uhiuues Mulgi Elamuskeskuses ja näitasime pealinlastele tükikest meie ilusast Mulgimaast. 9.06 andsime Tarvastu kirikus kontserti Soomest külla tulnud Salo gospelkooriga. Kirikus kõlas nii mulgikeelne laul, kui ka hoogne gospelmuusika.

 

Käisime Heimtali mõisa ringtallides näitusel “Elumustrid”, kuhu on koondatud üle 60 vaiba, igaühes neist sümbolitesse kootud lugu. Ja need lood rääkis Anu meie jaoks lahti. Ja siis me käisime ERMi Heimtali muuseumis (endine vallakool) näitusel “Tagasivaade”, mis on pilguheit Anu Raua elule ja elufilosoofiale fotode, mälestuste, vanavara kogumisretkede, üliõpilastele seatud ülesannete ning tema raamatute kaudu.

 

26. juunil said Karjala Vabariigi rahvusseltside esindajad  kokku Petroskois Jekaterina Nosova isikunäitusel “Nii erinevad nukud”. Erinevate seltside esindajad tulid oma rahvariide nukkudega ja rääkisid oma nukulugusid. Erinevate rahvaste kultuurides on nukk alati olnud erilisel kohal. Ka Karjala Eesti Selts “Kolle” asutamine sai alguse sellest väikesest eesti kostüümis rahvariide nukust, millega mängisid paljud tolleaegsed lapsed.

 

Kesk-Florida Eesti Selts pidas oma kevade (23. aprilli) kokkutuleku sel aastal minu kodus. Seltsi president Moonika Mägi, kes on ka imeline kokk, valmistas meile maitsva grillpraadi ja teised liikmed tõid kaasa palju maitsvaid kõrvalroogi ja magustoite.

Laagnal Vanatares sai võidupüha sisse juhatatud külade ja seltside kokkusaamisega. Kokku tulid 11 küla esindajad, nelja seltsi: Narva Eesti Seltsi, Narva—Jõesuu selts „Kalju“, Maarahvaselts Vanatare ja Sillamäe eesti seltsi esindajad, kokku üle poolesaja inimesi. Vanatares on hea jaaniõhtul pidutseda, sest meil on oma Jaan, kellel on igal aastal au ja rõõm süüdata jaanilõke.

 

Tartu linna jaanituli

ERMi ja tema Sõprade Seltsi korraldatud Tartu linna jaanituli  kutsus juba 14. korda Raadi mõisaparki  tähistama võidupäeva ja  meie rahvakalendri ühte romantilisemat püha. Ka tänavu tuleb tunnistada, et kaheksatunnise programmi jooksul sündis uus publikurekord.


Meie partnerite kuukirju

Rootsi Eestlaste Infokiri, juuni

Eesti Folkloorinõukogu, suvi 2023


Tulemas, löö kaasa!, liitu meiega!

Rõõmsad ja vajalikud üritused, koostegemised, eesti keel, koduloo uurimine, rahvatantsu ja kohaliku toidukultuuri hoidmine Eestis ja välis-Eesti seltsides saavad Sinu tuge, kui liitud Eesti Kultuuriseltside Ühenduse liikmeskonnaga!

Aitame muuta sul oma seltsi sündmust nähtavamaks ja leida uusi sõpru nii Eestist kui üleilma.

Tahad toetada Eesti kultuuri, tahad tegutseda ühiselt, siis liitu meiega, seltsis on segasem!


EKSÜ e-kuukirja saate muuta veel sisukamaks, kui saadate varakult teateid ja kajastusi oma sündmustest meie aadressile info@kultuuriseltsid.ee

Kuukirjaga saate liituda, kui saadate kirja aadressile info@kultuuriseltsid.ee EKSÜ tegemistega saab tutvuda kodulehel www.kultuuriseltsid.ee ja FBs