Kultuuriseltside suvekoolist Obinitsas
Seekordses suvekoolis 1- 4 augustil said EKSÜ liikmesseltside esindajad ning seltside sõbrad kokku Obinitsa külas. Seekordne suvekooli kandis pealkirja “Eestlus kultuuris- üle ilma”.
Suvekool oli ühitatud samal ajal korraldatava Seto Kuningriigi päevaga.
Kokkusaamisele sai seekord rohkem aega planeeritud. Neljapäeva õhtul oli tähtis roll ühislaulmisel, tantsudel ning arutelu Eero Rauniga avatud seltside päeva üle sügisel.
Reede hommik algas lühikese Setomaad tutvustava ekskursiooniga. Giidiks Siiri Toomik. Sõitsime läbi Värska ning Saatse saapa. Pikem peatus sai tehtud Saatse muuseumis. Käisime koos Eesti-Vene kontrolljoont vaatamas. Huvilised said tutvuda pikemalt setode lugudega. Külastasime Jumala mäge, kus asus Peko kuju ning seebitalu.
Lõunast alanud seminari alguses andis oma tervituse edasi Setode üks vanematest Aare Hõrn.
Välisdiasporaa kujunemisest tegi ettekande Kaja Haukanõmm. Marin Mõttus ning Liina Viies rääkisid välisseltsidele mõeldud rahastusvõimalustest, keelelaagritest ning tutvustasid Globalestonia platvormi. Iivi Zajedova Tšehhi Eesti Klubist rääkis pikemalt sügisele planeeritud Suurpõgenemine 80 sündmustest.
Väga meeleolukaks kujunes seminar noore mulgi Robin Liiberi eestvedamisel. Küsimuse püstitus, mille kohta pidi korralikult pääd raputama oll küsimus endätäädmisest. Sõnumi kokkuvõte: ise tuleb enda kultuur ning pärand uhkes teta.
Õhtul toimus pikem mõttevahetus ESTO 2025 teemadel, mida vedas korralduskomiteest Sirle Sööt.
Laupäeva hommik algas osalejatele EKSÜ särkidesse riietumisest ning igale osalejale jagati kätte ka EKSÜ lipp. Kuna Obinitsa küla oli sel päeval täis kihinat- kahinat algava kuningriigi pärast ning et ennast uhkes teta, kõndisime grupina Obinitsa muuseumisse kus toimus seto naese ja miehe rõivile panemise programm. Mannekeenideks olid Sirle Sööt ning Ants Johanson.
Ja oligi aeg minna Setode Kuningriiki, et aidata valida uut ülemsootskat. Kuningriigi sündmus oli igati rahvarohke ning pidulik. Ka EKSÜ poolt sai lavalt antud edasi tervitus ning eraldi sai sõna Vera Oinets, kelle kaudu said ühendatud nii Siberis kui Eestis elav kogukond. Ka Siberi setudel oli sellel päeval pidupäev. Valiti ju uut sootskat ka nende jaoks!
Viimasekski päevaks, pühapäeva hommikuks jätkus veel arutelu. Arutlema tulid Eesti Rahvakultuuri Keskusest Epp Tamm ning Eeva Kumberg. Teemaks: pärand, selle märkamine ning edasi andmine. Samuti oli tähtis ühine arutelu EKSÜ edasise tuleviku üle.
4 päeva ehtis külalistemaja seina Huumoriseltsi galerii, kus iga osaleja sai anda endale meelepäraseima eest hääle.
Täname meie toetajaid, kes suvekooli võimalikuks tegid:
Eesti Kultuurkapital, Eesti Vabariigi Kultuuriministeerium, Eesti Vabariigi Välisministeerium ja kõik suvekoolis osalejad oma panusega!
Liina Miks
EKSÜ tegevjuht
Link galeriile, mis täieneb osalejate poolt tehtud fotodega:
https://drive.google.com/drive/u/1/folders/1-wljHwYHJaEVKL1UlltAmZu0vx3lI1J1
Suvekoolist valmib ka film.
Ants Liimetsa poolt kokku pandud klipp on siin:
https://www.youtube.com/watch?v=cFi6zLnlYHE
Ametlik Kuningriigi klipp:
https://www.youtube.com/watch?v=PIyrczegW98
Statistikat:
Suvekoolis osales kokku:
- 63 isikut
- 35 seltsi ja/või organisatsiooni
- esindatud riigid: Eesti, Venemaa, Soome, Tšehhi, Kabardi-Balkaaria, Abhaasia, Šveits, Austraalia, Holland