Press "Enter" to skip to content

Kuukiri 2018 mai nr 26

EKSÜ ettevõtmised aprillis

Maikuu kuukiri on tervikuna allalaetav siit – Kuukiri 2018 mai nr 26 » Eesti Kultuuriseltside Ühendus

EKSÜ ja tema liikmetel on olnud väga tihe aprillikuu. Jätkuvad ettevalmistused augustikuiseks festivaliks “Sajaga seltsis” ning oluliselt laienes EKSÜ koostöövõrgustik ja uute kontaktide sõlmimine eestlastega üle kogu maailma. Meiega on liitunud Portlandi Eesti Selts.

Tegusad on olnud ka EKSÜ liikmesseltsid. Kõigest lähemalt alljärgnevalt

Esmalt: täienenud on EKSÜ koduleht 3 videofailiga, nendest kaks tutvustavad eestlaste tänast seltsi- ja kultuurielu Siberis. Videofilme saab vaadata siit: ja siit: Kolmas lühivideo kajastab lihavõttepühi Bradfordi Eesti Kodus.

Veel: EKSÜ e-raamatukogugi on saanud jätkuvalt lisa. Eesti Keele Kaitse Ühing on lisanud meie raamatukokku artikli tõlkeprobleemidest. Seda saab lähemalt lugeda siit: ning oleme Ivo Pauluse loal avaldanud 2 artiklit koos galeriiga Vladivostoki eestlaste saatusest. Neid saab lugeda siit ja siit.

Oleme lisanud pidevalt juurde teateid ka meie sündmuste kalendrisse. Ees ootab tihe mai ja suvi. Palume kalendriga tutvuda!


Festival “SAJAGA SELTSIS”  

02.aprillil sai valmis festivali “Sajaga seltsis” tutvustav video ja tunnuslogo. Valmis üritust tutvustav koduleht. Seda saab vaadata siit:

Tartusse on kaugemalt tulemas Estonian Folks ja Londoni Eesti Seltsi Rahvatantsurühm,
Tšehhi-Eesti Klubi tantsijad, Peterburi folkloorirühm Neevo, Tveri Eesti Seltsi ansambel Õunake, Valgevenest Eesti Seltsi “Pääsuke” ansambel Vaaks ja Krasnojarski rahvakultuuri autonoomia “Eesti” Ernst Lelle nim puhkpilliorkester. Edasi..


EV100 seotud ettevõtmised

Jätkusid EV100ga seotud ettevõtmised.

14. aprill oli rahvakalendri järgi künnipäev. Kiievi eestlased sel päeval ei kündnud, istutasid hoopis tammepuid Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva auks. Tammede ostmiseks saadi raha vabatahtlikelt annetajatelt. Piltidega reportaaz siit: 

 

24. aprillil toimus Prahas  turismimatk “Eesti ja eestlased Prahas”, mille korraldas Tšehhi-Eesti Klubi koostöös Tšehhi Matkaklubiga (KČT). Matk oli pühendatud Eesti Vabariigi 100. juubelile. Seekordne matk oli üheksas Praha turismiklubi tsüklisse kuuluvast matkast. Osalejate arvu ei osanud keegi ette näha. Huvi oli nii suur, et püstitati uus osalejate rekord – 258 osalejat. Pikemalt siit: 


Meie liikmete teisi huvitavaid tegemisi ja sündmusi siit ja sealtpool Eestimaa piiri

Karjala Eesti Selts “Kolle” oli jätkuvalt väga toimekas. Petrozavodskis toimus mitu Eesti pärit kollektiivide ülesastumist. Nende kohta saab lähemalt lugeda siit:

Petroskoiski oldi eestlasi võõrustamas. Pikemalt siit:

Toimekas oli ka Vanemuise Seltsi segakoor, kes andis aprillis mitu kontserti. Lähemalt saab lugeda siit: ja siit: 2018.aastal on kolme Eesti helilooja, legendaarsete laululoojate Valter Ojakääru 95, Uno Naissoo 90, Arne Oidi 90 sünnipäevad. Sel puhul on Vanemuise Seltsi muusikud ette valmistanud mitmeid kontsertprogramme, kõneõhtuid ja-hommikuid. Projekt jätkub ka suvel ja sügisel.

Tveri Eesti Selts saatis tutvumiseks oma 2017 aasta tegevuste ülevaate. Selts on jätkuvalt aktiivne eesti kultuuri edasikandja ning selle tutvustaja Tverimaal. Lisaks aitab Tveri Eesti Selts vajadusel ka leida ja ellu viia kontakte Eesti ja Tverimaa ametnike vahel. Täpsemalt saab lugeda siit: 

Tegevusi jätkus rohkesti ka Tartumaa Rahvakultuuri Keskseltsil.

07.aprillil toimus Väätsal järjekordne huumorifestival “Maamees muigab”. Vapper Asta Mäeorg, alias Tõrva Tilde, tõi kastanid tulest välja ja esines oma pajatustega edukalt. Lugupidamist väärib see daam juba selle poolest, et 86-aastasena on ta erksa mõtlemise ja loomevõimega.

 

Üle pika aja said kokku Eesti Klubi liikmed. Räägiti rahvast ja  rahvusest. Üritus oli rahvarohke. Pikemalt siit: 

 

24. aprillil toimus Minskis  Valgevene Vabariiklikus Rahvuskultuuride Keskuses Valgevene Eesti Seltsi “Pääsuke”, Eesti Kultuuriseltside Ühenduse ja Valgevene Kultuuriministeeriumi juures asuva Rahvuskultuuri Keskuse juhatuse kolmepoolne kohtumine. Kohtumisel tutvustasid kohalikud eestlased Valgevene televisioonile ja Rahvuskultuuri Keskusele suvel Minskis toimuvaid EV100le pühendatud mitmeid kontserte.

Petseri kooli õpilased ERMis

Kui märtsis külastas ERMi Sõprade Selts Petseri Lingivistilist Gümnaasiumi, siis aprillis tulid Petserimaa lapsed ERMi Sõprade juurde vastuvisiidile. 10. aprillil jõudis ERMi Sõprade Seltsi ja ERMi koostöös muuseumi rändnäitus „Soome- ugri ja samojeedi rahvad” Helsingi ülikooli soome-ugri ja põhjamaa rahvaste keelte ja kultuuride osakonda. Pikemalt saab sellest lugeda siit: 

Hollandi naistantsurühm Tuuletütred

Hollandis tähistati rahvusvahelist tantsupäeva. Naisrühm “Tuuletütred” ja sõbrad tähistasid Tantsupäeva 28. aprilli õhtul Amsterdamist 15 km kaugusel, Hoofdorpi linna lähedal, millele järgnes ühine istumine tee/kohvi ning koogiga. Aprillikuus on Hollandis lillepõllud suur vaatamisväärsus nii turistide seas kui ka Hollandi enda rahva silmis.

Ka Estonian Folks korraldas traditsioonilise tantsupäeva. Rahvusvaheline tantsupäev on 29.aprillil ja seda tähistatakse Londonis juba kolmandat aastat. Sel aastal said Londoni Eesti Seltsi tantsijad end proovile panna kaamera ees, tehes muinasjutulisi moepilte näituseesemetega „Eesti Rahva Riided Londonis“. Imelist galeriid saab vaadata siit 

 

 

 


Mis mais tulekul?

Jätkuvad festivali “Sajaga seltsis” ettevalmistused. Loodame lähinädalate jooksul avaldada mõttetalgute täpsema päevakava ja ettekandjad.

26. mail kell 11-17 korraldab Eesti Kultuuriseltside Ühendus koostöös Narva-Jõesuu Eestlaste Seltsi Kalju,

Narva Eesti Seltsi ja Narva Linnavalitsusega Narvas üle-eestilise seltside kevadpeo “Ikka üheskoos”. Kevadpidu toimub Narva Muuseumi Põhjaõues.

 

 

Liikmesseltside ja koostööpartnerite maikuu tuleb väga tihe. Mitmed neist ettevõtmistest on kantud ka meie ürituste kalendrisse. Kõiki ei mahu siinkohal üles lugema. Kalender (ka mai kuu kohta) täieneb pidevalt.


Rahastusvõimalused mais:

20 mai on Kultuurkapitali taotluste esitamise tähtaeg. Täpsemalt siit: 

KÜSKi taotlusvooru tähtaeg on 05.06. Täpsemalt siit

Eesti Kultuur Maailmas taotlusvooru tähtaeg on 15.05. Täpsemalt siit: 


Partnerite infolehti

Kultuuriministeeriumi kuukiri aprillis

Eesti Folkloorinõukogu kuukiri aprillis  ja mais

Integeratsiooni SA kuukiri (ka vene ja inglise keeles) siit: 


EKSÜ e-kuukirja saate muuta veel sisukamaks, kui saadate teateid ja kajastusi oma sündmustest meie uuele aadressile info@kultuuriseltsid.ee

Kuukirjaga saate liituda, kui saadate kirja aadressile kultuuriseltsid@gmail.com
EKSÜ tegemistega saab tutvuda kodulehel www.kultuuriseltsid.ee ja FBs


E-kuukirja toimetavad EKSÜ tegevjuht Liina Miks ja EKSÜ juhatuse liige Külli Ots