6. dets. 2023

Traksi teatrirahva tegus suvi

Baltimaade harrastuteatreid ühendav festivali "Balti ramp" parimad

Foto: Baltimaade harrastuteatreid ühendav festivali “Balti ramp” parimad

Tartumaa Rahvakultuuri Keskseltsis tegutseb väga aktiivne teatrirahvas. Liikmesselts Vilde Teater, kes on Eestis juba väga tuntud seab järjest suuremaid ja kaugemaid sihte ning TRAKS-i huumoriklubi “Kihva” naerutab rahvast üha uute lugudega.

Suvel käis huumoriklubi “Kihva” taas Väätsal, kus toimus 19. huumoripäev “Maamees muigab”. Sel aastal võttis huumoripäevast ” osa 23 kollektiivi Eesti erinevaist paigust. Grand Prix`i said Lahedad Mutid Lahedalt.

Meie Asta sai Tõrva Tildena 3 preemiat: pikaajalisem osavõtja, parim murdekeel ja parim anekdoodivestja. TRAKS-i tantsutrupp “Salome” sai parima muusikalise etteaste eripreemia.

Vilde teater käis augustis kahel festivalil: Vana-Vigalas Külateatrite ja Leedus Kupiškes kolme baltimaad ühendaval rahvusvahelisel festivalil “Balti ramp”.

Vana-Vigalas läks teatril kenasti: laureaaditiitli said “Vilde. Naised 60 minutiga” (lav. Ain Saviauk) ja “Minejad” (lav. Janno Puusepp). Lisaks sai parima lavastaja tiitli Ain Saviauk “Vilde. Naised 60 minutiga” eest. Parimaks naisnäitlejaks tunnistati Kristiina Metsanurk rollide eest lavastuses “Vilde. Naised 60 minutiga”. Parim meesnäitleja Janno Puusepp rolli eest “Vilde. Naised 60 minutiga”, parim meesnäitleja Matti Linno rolli eest lavastuses “Minejad”. Lisaks veel näitlejapreemia Rein Annukile rolli eest lavastuses “Krappi viimane lint:”

Kaks nädalat hiljem alustati teekonda Leetu, kus festivalil esindas Eestit Vilde teatri “Minejad”. Autor ja lavastaja Janno Puusepp, laval Andrus Novoseltsev, Matti Linno, Rein Annuk Anne-Mai Tevahi.

Festivali kahel päeval oli laval kuus eriilmelist ja erikeelset lavastust. Kolmandal päeval toimusid erinevad töötoad ja meeleolukas väljasöit kohalikku etngraafiamuuseumi. Festivalil töötas nõukoda, kes andis tagasisidet. Vilde teatsile antud tagaside oli väga positiivne. Hoolimata keelelisest erinevusest, oli kõik mõistetav. Eriti kiideti Matti laulu ( “Unustuse jöel” ) ja luuletuste esitamist. Esile tõsteti eesti keele kaunist kõla.

“Balti ramp” on baltimaade harrastuteatreid ühendav festival ja toimub iga kord erinevas riigis. Seekordne oli kuues.

Rein Annuk
Vilde Teater