20. apr. 2024

Miina Härma 155!

9. veebruaril 2019 korraldas Vanemuise Selts koos Laulupeomuuseumiga mälestuspäeva Tartus, sest täitus 155 aastat Miina Härma sünnist.

M. Härma oli esimene eesti soost kõrgharidusega naine, helilooja, koorijuht, organist ja muusikaõpetaja. Ta sündis Tartumaal Kõrvekülas.

Kell 11.30 süütasime küünlad Johann Voldemar Jannseni rahulas ja Indriķis Zīle ning ja Miina Härma kalmudel.

Kell 13 algas Tartus Laulupeomuuseumis austamiskontsert. Esinesid segakoor Vanemuine (dirigent Valli Ilvik), rahvamuusikaansambel Sirgutii (juhendaja Mare Lillak), Raatuse Kooli lastekoor (dirigent Mai Rand), solist Anneli Raiend (sopran) koos Valli Ilvikuga (klaver) ning 15. sünnipäeva tähistav meesansambel WanSel (juhendaja ja klaverisaade – Valli Ilvik).

Kontserdi lõpp oli võimas: kõlas Miina Härma ja Karl Ferdinand Karlsoni “Tuljak”. Laval olid kõik kollektiivid, lisandus veel lauljaid publiku hulgast. Kontserdi võttis üks tundmatuks jäänud inglise keelt kõnelev härrasmees kokku nii: “Ma ei oska eesti keelt, aga sain kauni emotsiooni osaliseks. See kontsert jääb kauaks minu hinge helisema.”

Valli Ilvik,
Vanemuise Seltsi muusikaline juht

Fotod: Egne Raamat

Kaanepildil:  segakoor Vanemuine enne M. Härma juubelit MHG ees