20. apr. 2024

Narva eestlastel on põhjust rõõmustamiseks

Augustikuu on toonud Narva kanti häid uudiseid. 27.08.2020 toimunud istungil andis Narva Linnavolikogu linnapeale volitused sõlmida kokkulepe Haridus-ja Teadusministeeriumiga 2 riigigümnaasiumi ehitamiseks. Lisaks peaks eestikeelse riigigümnaasiumiga ühtsesse kompleksi tulevikus kuuluma ka eestikeelne põhikool ning lasteaed.

Üks pikk ja vaevaline teekond on seega loodetavasti jõudnud lõpusirgele. Kas pole veider, kui palju peab nägema vaeva selleks, et võidelda välja endale õigus saamaks Eesti riigis eestikeelset haridust? Selge on see, et kokkulepped ei pruugi alati olla kivisse raiutud, kuid praegusel hetkel on põhjust rõõmustamiseks.

Meie – kohaliku eestikeelse kogukonna jaoks tähendab see ennekõike seda, et meil on lootust, meil on tulevikku, me kestame edasi!

Samuti on väga südantsoojendav uudis see, et algab Narva Aleksandri kiriku restaureerimise projekteerimine. Riigi Kinnisvara tellitud projekteerimistööde eesmärgiks on restaureerida ja rekonstrueerida Narva Aleksandri kiriku torn, ehitada kuppelsaal 500-kohaliseks kunsti- ja kontserdisaaliks, rajada kaasaegsed tehnosüsteemid, ehitada abihoone ja galerii ning korrastada kirikut ümbritsev haljastus ja territoorium (parkla, platsid ja teed, välisvalgustus).

Kaks väga pikaajalist murekohta on seega saanud loodetavasti lõpliku lahenduse.

Lootuste täitumisel saame me 2023. aastaks omale nö päris eestikeelse haridusnurgakese ning Aleksandri kirik saab värske ja uue hingamise.

Üldjoontes on aga suvi Narva Eesti Seltsis möödunud tavapäraselt – oleme pidanud jaanipäeva, võõrustanud külalisi Imaverest, Roosna-Allikult ja Nõmme Vanameeste Klubist. Ise võtsime ette reisi Alatskivile, kus nautisime suveetendust “Kui seda metsa ees ei oleks:..”

Suvehooaja lõpetuseks sai aga üheskoos tähistatud muinastulede ööd. Narva-Jõesuu Meriküla randa oli kaunist, sumedat suveõhtut ning päikeseloojangukontserti nautima tulnud üle poolesaja inimese.

Lootusrikka ja tulevikuvaatavana
idapiiri äärest

Kairi Johannes
Narva Eesti Selts

 

Kaanefotol: muinastulede öö