21. juuli 2024

Oktoobri kuukiri nr 84

Suvi on selleks korraks läbi saanud. Küll oli see soe ja elamusterikas. Leidsime palju uusi sõpru ja koostööpartnereid.

Jagame esimeses sügisnumbris teiega veel suvelõpu mäletusi, aga vaatame ka ootustega algavasse sügisesse!

TAGASIVAATEV PILGUHEIT

Allalaetav siit: Oktoobri kuukiri nr 84

Mina, eestlane- Eestimaa kuningad

Kroonimispidustuste tseremoonia juht oli kuningriigi alam, Tema Majesteedi Vardja Kaupo Vipp.

Iga kultuur vajab ühendajaid, karismaatilisi hingi ja müüdiloojaid. Iga kultuur vajab oma müüte. Eesti kultuuris ja eestluses vajame müüte, rohkem müüte!

 

Meie Kassari suvekooli II film:

Valmis sai II osa meie värvikast Kassaris toimunud suvekoolist. IIs on ülevaade kus me käisime ja mis me nägime. Viite juures on ka link I osale meie suvekoolide filmi sarjast.

Päevasaare lood

15-16 september 2023 .a. said üle aastate kokku saarte pärimuskultuuri noored viljelejad. Seekordsetest pärimuspäevadest võttis osa 10 erinevat folkloori gruppi, kokku 106 last. Projekti toetas ja aitas läbi viia Eesti Kultuuriseltside Ühendus, Eesti Saarte Kogu, Eesti Kultuurkapital, Kärdla Kultuurikeskus ning asjaomased omavalitsused.

TULEMAS

10 novembril Mulgi Elamuskeskuses Seltside Insipiratsiooni Päe. Millised on meie plaanid 2024 aastaks. Kõigele lisaks kahe koostöö leppe alla kirjutamine. Sündmusele on kutsutud kõik Eestimaa kuningad.  Tulge ka oma seltsi esindusega kohale!

Täpsem info meie kodulehel lähiajal, avame kohe ka registreerimise.

 


E-RAAMAT

Lääne-Virumaa pärimuse kogumik

Juhan Kunderi Rahvakooli sulest on ilmunud “Lääne-Virumaa pärimuskultuuri killud digikogumik” eesmärgiga koondada pildid Lääne- Virumaa rahvarõivaste motiivest läbi maalikunsti. Akvarell- ja akrüültehnikas maalid valmisid kolmepäevase maalilaagri käigus.

 


JUUBELEID

Krasnodarka 160

30. septembril tähistasid krimmi eestlased Krasnodarka asutamise 160. sünnipäeva. Krasnodarka küla asustati 1863. aastal väljarändajate poolt.

Külas elavad tänini eesti juurtega pered ja suguvõsad: Kuusk, Pikk, Salzberg, Wiederman, Lootus, Pütsep, Papelbu jt. Nende perede lapsed esitasid Kaera-Jaani tantsu, osalesid joonistusvõistlusel ning täiskasvanud said diplomid parima piruka konkursilt. Folkloorirühma “Rukkilill”  juhib Polina Lootus.

 

 

Oslo Viikingid tähistasid oma 10. sünnipäeva

Kümme aastat on lennanud nagu hetk. Oslo Viikingid on käinud esinemas Inglismaal, Taanis, Rootsis lisaks esinemistele eestlaste üritustel kodulinnas Oslos. Eelmisel suvel jagasid Viikingid koos Kukerpillidega lava jaanipäeva peol Eesti Vabaõhumuuseumis Tallinnas.

 


MEIE LIIKMETE SÜNDMUSED

Trollid Tronheimis

Norra eestlaste rahvatantsurühmal on kujunenud traditsiooniks osaleda iga aastasel keele- ja kultuurifestivalil Trondheimis. See festival toimub augustikuus ja on nagu märk sellest, et suvepuhkused on selleks korraks puhatud ja aeg jälle koos sõpradega tantsu vihtuda. Seekordne festival toimus tõeliselt suvises päikesesäras. Aga mitte ainult päike ei säranud, vaid ka kõigi esinejate näod särasid rõõmust vaatajatele oma tantse ja laule tutvustades.

Eesti innovatsioonipäev Turus

Eesti Organisatsioonide Võrgustik Soomes pidas innovatsioonipäevi Turus. Osalejad jaotusid nelja töörühma, mida juhtisid Tuuli-Emily Liivat ja Anne-Ly Palosaari. Küsimused – mida saame eilsest rakendada homses?, kuidas näed enda või organisatsiooni panust EOVS tegemistesse ja kuidas panustad?, kuidas innustada inimesi vabatahtlikku tööd tegema?, EOVS eesmärgid, ülesanded, koostöövajadused jpm said rühmades arutatud ja ettepanekud paberile kirjutatud!

 

Füüsiku karikatuurid panid kõhu valutama

Artur Kuus on võtnud vabaduse pilada keeleteaduse üle ja andnud oma karikatuuride näitusele nimeks «Haavatud taburett». Nendele naljapiltidele on ta kõverpeegeldanud mitmeid muidki teadusharusid.

 

 

KAMA 8

Nädalavahetusel sai loetud ja kuulatud ja nauditud – elagu KAMA 8 ehk Berliini Eesti Kultuuriseltsi kirjanduspäevad! Kama luges! 😁 Aitäh külalistele Eestist huvitavate ja liigutavate kirjandusampsude eest – Leelo Tungal, Elo Viiding, Jan Kaus ja Urmas Vadi! Teiega oli ilmatumalt, lõpmatult lahe  ! Tulge jälle!

 

 

 

VII soome-ugri festival Krimmis

8. septembril Krimmis Alushtas toimunud VII soome-ugri rahvaste festival kujunes tõeliselt pidulikuks. Festivali galakontsert toimus Alušta sanatooriumis “Slavutich”. Osalesid filharmoonia solistid Mordva ja Mari Eli vabariikidest ning vokaal- ning tantsu kollektiivid, üksikesinejad Krimmi ja Sevastopoli erinevatest paikadest.

 

Tegus laupäev

Laupäevane maailmakoristuspäev viis tartlased Raadi kalmistut korrastama. Kohaletulnutest moodustasid rõõmustavalt suure osa ERMi Sõprade Seltsi liikmed. Suur- suur tänu!

 

 

 

Eesti Selts Adõgee päeval

Vladimir Vorokov Kabardi-Balkari Kultuurifond korraldas 19. septembril  tšerkesside (tsirkasside) päevale pühendatud ürituse. Sellel osales ka kohalik eesti selts “Kodumaa”.

 

 

 

Kuni viimase eestlaseni…

21. septembril võttis Kabardi-Balkaari eesti selts “Kodumaa” esindaja Maret Romani ette külaskäigu Allmäe küla eesti selts “Isamaa” liikmete juurde.

Ühelt poolt oli põhjuseks “Kodumaa” seltsi sünnipäev, kes sai juba kahekümne aastaseks. Teiselt poolt aga sai tähistada ka kahekümne aastast sõprust Allmäe küla seltsiga.

 

 

Jõksi raamat

12. septembril 2023 esitles Kanepi Laulu Selts Kanepi Seltsimajas oma auliikme Milvi Hirvlaane Jõksi raamatut. Hommikul said uue raamatu saamisloost ja sisust ülevaate Kanepi pensionäride klubi Ajaring liikmed ja õhtusele esitlusele olid kutsutud kõik raamatu väljaandmisele kaasa aidanud inimesed.

Ruhnu metsarahvapäev

Lähitulevikus korraldame veel jagatud elamusi, kus toome kokku keskkonna, inimese, kunsti, müstika, lood ja kogemused, et mõista paremini inimese ja looduse kooseksisteerimise võimalusi, versioone ja variatsioone.

 

 

Eesti-Soome teadusprojektist

Eesti Organisatsioonide Võrgustik Soomes aitas kaasa Eesti-Soome teadusprojekti 2023 teostusele.

Teadusprojekti „ Soome eestlaskonna virtuaalsed käitumismustrid ja ootused uuele infoplatvormile“ uuringu eesmärgiks oli teada saada Soomes elavate eestaste ootused virtuaalsele suhtlusele eestlusega seotud teemadel.

 

 

 

Peterburi Jaani kirikus käivitused keeletunnid

17. septembril toimusid esimesed eesti keele tunnid laste ja noorte gruppides Peterburi Jaani Kirikus. Koolivaheajal puhkasid lapsed hästi ja nüüd on valmis uute jõududega ja uue hooga eesti keelt edasi õppima. Laste grupis on nüüd 5 last ning tunnid toimuvad pühapäeviti Jaani Kiriku ruumides.

 

Lõikuspüha Krimmis

24. septembril 2023 tähistasid rahvus- ja kultuuriseltsid Krimmi lõikuspüha.
Loomulikult olid osalised ka Krimmi ja Sevastopoli eestlased. Näitusel olid väljas Eesti rahvusriietes nukud, puittooted, lilleseaded, traditsioonilised köögiviljad ja marjad, aga ka pirukad kõrvitsa, kartuli ja kapsaga.

Lõikuspüha Peterburis

24. septembril tähistati Peterburis Krasnokvardeiski kultuurimajas pidulikult lõikuspüha, mille korraldas eesti folkooriansambel “Neevo”. Kontserprogramm oli pühendatud saagile, viljakusele ja pere heaolule.

Publikul oli võimalus mõneks tunniks kolida teisele maale ning tutvuda läbi tantsude ja laulude eestlaste traditsioonidega. Kontserdil osalesid ka ansambel “Lorelei”, laulja Natalja Shmidt ja peotantsuansambel “Etüüd”.

Peterburi eestlaste sügispäevad

23. septembril külastas Tatjana Sigacheva Peterburi Eesti Kultuuriseltsi esindajana Kingissepa rajoonis asuvat Vadjalaste väikest küla Montõrskit. Kohalik kultuuriselts oli kokku tulnud tähistama lõikuspüha.

Tatjana pidas tervituskõne.

 

Huvitavad sündmused meie elus

Karjal Eesti Seltsi liikmete jaoks on oluline perioodiliselt kohtuda, omavahel suhelda, midagi uut õppida ja positiivseid emotsioone saada. Nagu varemgi, mõtleme välja midagi uut, jälgime koos partneritega toimuvaid sündmusi ja tähistame meeldejäävaid kuupäevi.

 

 

Eesti Kultuuriselts Pääsuke lehvitab Eesti kultuuri mõtet

Eesti kultuuriselts Pääsuke hoidis laupäeval, 9. septembril Minski raeplatsil avatuna eesti käsitöö näituse. Eesti näituselaud asus Minski raeplatsil kõrvuti kasahhide, tatarlaste jt sealsete kultuuriseltside näitustega, millega tähistati linna 956. aastapäeva.

 

 

Eestlased Minski festivalil

Eestlased said Minskis oma lugu jutustada 9. septembril kui riigi pealinnas toimus XIV rahvuskultuuride festival. Eestlased tegid päris mitu ülesastumist. Pereansambel Vaaks mängis mitu lugu ning Peterburi Neevo tantsijad said suurel laval meie rahvariiete triipe näidata.

 

 

Hällilaulude vebinar

24. septembril said Siberis elavad eestlased omavahel veebis kokku, et õppida eestikeelseid, eriti Võromaalt ja Setumaalt pärit hällilaule. Koos laulsid Krasnojarski, Ülem-Suetuki, Omski, Tatari eestlased, Haida küla “Lille” ansambli lauljad.

 

 

Eesti traditsioonid vanaemadelt laste lastele

17. septembril toimus Moldovas Etnokultuuri festival, kus kohalike rahvuskogukondade esindajad tutvustasid oma rahvaste traditsioone, kultuuri ja rahvustoitu. Moldova Eesti Seltsi väljapanek lähtus vanaemade traditsioonidest, mida lastelastele edasi anda.

 

 

 

Harrastuskirjutaja Eesti Toas

Tarkusekuu tõi uued tuuled -Mikkeli Eesti Keskust külastas vaimukas ja terav Liina Ernesaks ulatades kingituseks oma üllitatud 2 raamatut – ühe romaani ning teise tõestisündinud lugude kogumiku. Taas sai raamatukogu uut kirjandust, aga seekord oli esimene kord, kui Mikkeli eestlane tõi enda kirjutatud romaanid.

 

 

Järjekordsel Turu raamatumessil

Turu rahvusvahelised raamatumessid on juba traditsiooniliselt tõeline kultuuri tipphetk Turu Eesti Keskuse sügisprogrammis. Eesti kirjandus on alati tugevalt esindatud, nii laval kui ka Eesti messiosakonnas. Sel aastal andis programmile erilise lisa Tartu kultuuripealinna aasta 2024 tutvustamine.

 

 

PARTNERITE KUUKIRJAD

Rootsi eestlaste septembri kuukiri

Rootsi eestlaste teine kuukiri

Eesti Folkloorikogu, oktoober

Löö kaasa!, liitu meiega!

Rõõmsad ja vajalikud üritused, koostegemised, eesti keel, koduloo uurimine, rahvatantsu ja kohaliku toidukultuuri hoidmine Eestis ja välis-Eesti seltsides saavad Sinu tuge, kui
liitud Eesti Kultuuriseltside Ühenduse liikmeskonnaga!

Aitame muuta sul oma seltsi sündmust nähtavamaks ja leida uusi sõpru nii Eestist kui üleilma.

Tahad toetada Eesti kultuuri, tahad tegutseda ühiselt, siis liitu meiega, seltsis on segasem!
EKSÜ e-kuukirja saate muuta veel sisukamaks, kui saadate varakult teateid ja kajastusi
oma sündmustest meie aadressile info@kultuuriseltsid.ee

Kuukirjaga saate liituda, kui saadate kirja aadressile info@kultuuriseltsid.ee EKSÜ
tegemistega saab tutvuda kodulehel www.kultuuriseltsid.ee ja FB