21. juuli 2024

Veebruari kuukiri nr 88

16. MÄRTSIL KELL 11.00 Heimtali muuseumis leiab aset Eesti Kultuuriseltside Ühenduse liikmete ja seltsitegelaste selle aasta esimene kokkusaamine – Kodupaiga lood.

Meie üritust alustavad aga Hiiumaalt pärit Margus ja Virumaa juurtega Garmen, kes on oma ühise kodu sisse seadnud Viljandis. Oma kodupaiga lugusid räägivad näitlejad Garmen ja Margus Tabor.

Tutvume Anu Raua juhendamisel tema näitusega, saame osa meie külaliste lugudest ning räägime ise lugusid oma kodupaigast või kohalikust seltsielust. Varsti avame registreerimise. Jälgige reklaami meie kodulehel!

Kogu kuukirja saab täispikkuses alla laadida siit: EKSÜ veebruari kuukiri nr 88

MEIL ON UUS LIIGE!

Saame tuttavaks: Maarahvaselts Vanatare

Kaasasime laia kogukonda ja kudusime kohalike hooldekodu klientidele hulgaliselt villaseid sokke, 2023.a jõuludel soovisime kringli ja piparkookidega häid jõule päästeameti ja piirivalve kordoni töötajatele ning naiustustepakid said SOS lasteküla lapsed.
Lisaks pakub meie eestikeelne huvitegevus võimalust viia ellu tänapäeval nii aktuaalset riiklikku poliitikat Ida-Virumaa inimeste paremaks sulandumiseks Eesti kultuuri- ja ühiskondlikku ellu.


EESTI KEELE ÕPPEST

EESTI PEREDE HOIAKUD EMAKEELE ÕPPIMISEST Soomes – sellise teemaga tegeleb hetkel Oman äidinkielen opettajat ry esinaine, Tuusula eesti keele õpetaja Larissa Aksinovits!  Larissa palub kaasabi ja kui eesti keele õppimise-õpetamise teema Soomes puudutab Sind, siis võta palun ühendust.

 

 

Eesti keele tunnid Omskis

Ühe osana loeti ja tõlgiti materiale, mida EKSÜ on avaldanud keeleõppe kohta ning mida Ivan Ubaleht on käinud Omski piirkonnas külades eestlaste kohta kogumas. Vaatasime videost kuidas Siberi eestlased laulavad vanu eesti laule.

Õpilased lugesid ja tõlkisid lõike Oskar Meltsase mälestuste raamatust. Kusjuures tegemist on murdekeelse tekstiga!

Kursustest saab veel lugeda siit: 


KIRJANDUSE PÄEVA VÄÄRTUSTADES

Tammsaare sünnipäeval Šotsist

29. jaanuaril kutsus Šotsis tegutsev Tammsaare muuseum kokku 13 külalist, kellele Diana Gubareva tutvustas eesti kirjandusklassikat.

Tervitused Eestimaale sealt kaugest kandist Eesti kirjanduse päevaks Tammsaare sünnipäeval!

 

 

Kingitus Krimmi eestlastelt

I. Franko nimelise Krimmi vabariikliku raamatukogu väliskirjanduse osakonnas toimus võõrkeeltele ja kirjandusele pühendatud näitus.

Esitleti ka eestikeelseid raamatuid erinevatest aastakümnetest. Peamiselt õpikud ja kunstiteosed.

 

Eesti kirjandust loeti ka Prantsusmaal

30. jaanuaril tähistasime Prantsusmaal lastega eesti kirjanduse päeva, mis on ühtlasi kirjanik Anton Hansen Tammsaare sünniaastapäev. Meilgi oli laual väike sinimustvalge lipp koos meie rahvuslinnu suitsupääsukesega.

 

 

 

Narva-Jõesuuski peeti seda meeles

Viktoriini küsimused:

1. Mis oli Tammsaare naise nimi? Laste nimed?
2. Mis olid Andrese naiste nimed? Mis teoses nad naiseks võeti?
3. Kes oli Anna?
4. Mida tegi Irma peale keskkooli?

JÕULUD VANA KALENDRI JÄRGI NING AASTARAAMATUD

Jõulud Baltikumis

Peterburi eesti rahvatantsurühma Neevo initsiatiivil pandi kokku Peterburis 6. jaanuaril kontsertprogramm “Jõulud Baltikumis”. Muusika- ja meelelahutusprogrammis “Jõulud Baltikumis” näitasime läbi tantsude ja laulude, kuidas eestlased jõulupühi tähistavad. Programmis lõi kaasa rahvusvaheliste konkursside laureaat Natalja Shmidt koos õpilaste Elizaveta Fatina ja Alexandra Klementievaga.

 

 

Eesti seltsi uusaastapidustused Sevastopolis

Sevastopoli Eesti selts võttis peost aktiivselt osa. Selts edastas eestikeelsed õnnitluse. Külalisi kostitati juustu, Vana Tallinna likööri ja traditsiooniliste piparkookidega.

 

 

Soome eesti seltside aastaraamat 2023

Aastaraamat tutvustab Soomes tegutseva katusorganisatsiooni Eesti Organisatsioonide Võrgustik Soomes ning liikmesorganisatsioonide tegevusi aastal 2023.

Sveitsi eestlaste aasta kokkuvõte: 

Prantsusmaa eesti keele huviliste tegevuse kokkuvõte

Mailis Sütiste-Gnannt on teinud sealse kogukonna tegevuste kokkuvõtva ülevaate 2023 aasta kohta.


JAANUARIS JÄTKUS TEGUTSEMIST KÜLLAGA

ERMi Sõprade pidulik päev

5. jaanuaril oli ERMi sõpradel pidulik päev – muuseum kutsus külla seltsi vabatahtlikud, kes maikuus olid abilistena kohal muusemiööl ning alates oktoobrist aitasid ermikatel nädalavahetustel tegeleda  näitusi külastanud huvilistega.

 

 

 

Kokkusaamine Paistu klubis

Paistu eakate klubi kokkusaamisel 10. jaanuaril ônnitlesime tavapäraselt sünnipäevalast (seekord jôululaps), vaatasime videost Juhan Simmi sünnikodu hoovis mängitud Kosjasôidu etendust ja kooride kontserti Tarvastu kirikus. Jalakeertuseks mängis täna meie oma hea Mahti.

 

Jakob Hurda mälestuspäeval

13. jaanuaril on meie rahva suurkuju Jakob Hurda 117. surma-aastapäev. Suurmehe kodukandis Põlvas süütasid Hurda monumendi jalamil küünlad Põlva Jakobi kooli noored ja Jakob Hurda nimelise Põlva Rahvahariduse Seltsi liikmed. Põlva Maarja kirikus avati stendinäitus “Jakob Hurt ja kodukant”.

 

 

Nii see algas

Meie 55. sünnipäeva puhul panime eelmisel aastal Urmasega karikatuurid ühte kappi ja võtsime omakorda siis jällegi välja, et teha neist üks ühine rändnäitus karikatuuride joonistamise algusaastatest kuni tänase päevani. Meie rändnäitus “Nii see algas!” on nüüd jälle üleval ja kõikidele naljalembestele karikatuurihuvilistele seekord Rakveres Lääne-Virumaa Keskraamatukogus. Nalja sai palju ja tore oli kodulinna rahvaga koos olla!

 

 

Vana hüä kombõ perrä teimi edimält ütidse tsõõri, vai ringi, vai võru (om jo mii kodomaa pääliin Võru), mille keskele tulliva juhatusõ liikmõ (kõik portfelliga ministri`), kes naksiva müüdä tsõõri egäle pidolisõlõ hüvvi suuvõ edesi andma ja glögiklaasõ kokko lüümä. Sis sai sõnna mii kultuuriministri Kaja-Riina, kel oll hulga paprõrullõ vahtsõaastaga lubahuisiga, kost sis egäüts pümehüisi hindäle rullikõsõ võtsõ ja ette pidi lugõma, mis lubahust tä alanu aastagal täütmä piät.

 

 

Kui hea tervise juures on tänavu 150aastaseks saav Narva eesti selts?

 

 

 

 

 


 

PARTNERITE KUUKIRJU

Üleilmse eestluse kuukiri, jaan 2024

Rootsieestlaste kuukiri, jaan 2024

Eesti Folkloorinõukogu kuukiri, veebruar 2024


OODATAKSE:

MUDI kutsub: Tuhkatriinumäng

19.02.24 möödub 55 aastat Evald Hermaküla lavastatud “Tuhkatriinumängu” esietendusest Vanemuises.

Noor teater Mudi kutsub teid vaatama Karl Laumetsa lavastuses legendaarset Paul-Eerik Rummo näidendit ” Tuhkatriinumäng”.

 

 


LÖÖ KAASA, LIITU MEIEGA:

Rõõmsad ja vajalikud üritused, koostegemised, eesti keel, koduloo uurimine, rahvatantsu ja
kohaliku toidukultuuri hoidmine Eestis ja välis-Eesti seltsides saavad Sinu tuge, kui
liitud Eesti Kultuuriseltside Ühenduse liikmeskonnaga!

Aitame muuta sul oma seltsi sündmust nähtavamaks ja leida uusi sõpru nii Eestist kui üleilma.
Tahad toetada Eesti kultuuri, tahad tegutseda ühiselt, siis liitu meiega, seltsis on segasem!
EKSÜ e-kuukirja saate muuta veel sisukamaks, kui saadate varakult teateid ja kajastusi
oma sündmustest meie aadressile info@kultuuriseltsid.ee

Kuukirjaga saate liituda, kui saadate kirja aadressile info@kultuuriseltsid.ee EKSÜ
tegemistega saab tutvuda kodulehel www.kultuuriseltsid.ee ja FB