17. juuni 2024

Eesti lipu 140.juubel sai väärikalt tähistatud!

02.juunil kogunes Laagna Vanataresse tavapäraselt rohkem rahvast. Põhjuseks oli Eesti lipu 140.aastapäevale pühendatud pidu. Vanatare oli pidupäevaks tõsiselt ettevalmistunud. Peoplatsile kogunes kella 12.00 hulgaliselt esinejaid-pealtvaatajaid nii lähedalt kui kaugemalt. Kõik said rinda sini-must-valged märgid ja kätte rahvuslipud.

Vladimir Karjalinen alustas hümni laulmist ning kohalolijad toetasid teda üksmeelselt. Eesti Kaitseliidu Alutaguse ringkonna Narva jaoskonna kodutütred andsid lipule au. Ülevalt kõlas Eesti lipu laul Sillamäe kooriansambli Lõoke solistide esituses ning meie trikoloor tõusiski Liili Lukso ja Jaak Assafrei abil taevasse kaunistamaks Eesti kodasid.

Kohalolijaid tervitas Eesti Kultuuriseltside Ühenduse tegevjuht Liina Miks. Eesti lipust ja trikoloorist rääkis Narva-Jõesuu Eesti seltsi Kalju esinaine Tiiu Toom ning üles oli pandud näitus meie rahvusvärvide rahvuslipuks kujunemise loost. Kirevates rahvariietes tantsijad lisasid peole hoogu. Tantsurõõmu pakkusid Narva -Jõesuu tantsukollektiiv Kullerkupp, Narva Eesti Seltsi tantsurühm Värtnad, Narva Eesti Gümnaasiumi neiduderühm Päikeseratas ning Sillamäe tantsutrupp Anfass. Oli rahvalikku hoogu, oli taskaalukat soliidsust ja kaasaegset temperamenti. Ükski pidu ei piirdu ainult tantsuga vaid taevasse kõlasid rõõmsad laulud Narva-Jõesuu lastekoori ning Sillamäe Kultuurikeskuse naisansambli Oi` Da esituses. Peolisi rõõmustas oma laulu ja akordionimänguga Vladimir Karjalainen. Eesti lipu auväärne daatum kõnetas ja innustas noori. Oma mõtteid meie rahvusvärvidest ja -lipust esitasid Narva Eesti Põhikooli õpilased Meribel Pille ja Vera Linno, Sillamäe Eesti Põhikooli õpilased Vitalia Smirnova, Jaana Šaškina ning Artur Volosatov.

Peopäeval õnnistas vaimulik Avo Kiir MTÜ Maarahvaselts Vanatare vastvalminud lipu. Traditsioonilised naelad lipule lõid kinni Uta Kroon-Assafreu, Liidia Kaasik, Eevi Paasmäe ning Rene Lukso. Lipu kujundas Helen Paasmäe.

Juba aprilli alguses kuulutas Vanatare välja laste joonistuskonkursi, millest võtsid osa Narva – Jõesuu koolide ja lasteaedade lapsed, laekus 44 tööd, mis olid peoplatsil vaatajatele kenasti üles pandud. Noorimad osalejad olid 4.aastased ja vanemad 16. Viies vanusegrupis autasustati kolme parimat, kokku said autasu 15 joonistajat. Tõid hindasid žüri esimees Margit Sibul ning teda toetasid Veronka Stepanova ja Liina Miks. Kingitused ja tänukirjad rõõmustasid tööde autoreid. Autasud panid välja ja andsid üle EKSÜ, Narva-Jõesuu LV ja Narva Eesti Gümnaasium.

Need olid hetked ja emotsioonid kohapeal. Kohalik kogukond soovis lipu soliidset aastapäeva jäädvustada kauemaks ja anda edasi oma soojus ja austus meie kaunitele rahvusvärvidele. Nii valmiski 140-st heegeldatud motiivist koosnev seinapannoo, mis kaunistab Vanatare seina. Kõrval on silt: Eesti Lipu 140. aastapäevale pühendatud seinapannoo valmis Helen Paasmäe, Tiiu Assafrei, Liidia Kaasiku, Tiiu Tuuderi, Maire Sarve, Kairi Johannese, Nina Frolkova, Cato Reimo, Liina Piirisalu, Veronika Stepanova, Vera Chernova, Eevi Paasmäe usinuse, nobedate näppude ja loomingulise mõtte tulemusena. 02. juuni 2024

Ükski ettevõtmine, ükski pidu ei saa teoks kui poleks tegijaid ja poleks toetajaid, koostööpartnenerid. Abiks olid: Eesti seltsid Narvast, Sillamäelt ja Narva-Jõesuust, Narva ja Sillamäe Eesti Põhikoolid, Narva-Jõesuu Laste Muusika- ja Kunstikool ning Huvikeskus, Sillamäe Kultuurikeskus ja Riigikantselei sümboolikaosakond.

Pidu jäädvustas hotograaf Vadimir Gorohhov.

https://cloud.mail.ru/public/jY5N/ibUJJNebv

Eesti lipu 140.aastapäevale pühendatud pidu sai teoks tänu Eesti Kultuurkapitali, Kohaliku Omaalgatuse Programmi ja Narva-Jõesuu LV – se toetusele.

Suur tänu tegijatele, toetajatele ja osalejatele!

Eevi Paasmäe
Liina Miks galerii: