11. sept. 2024

Harkivis asutati eesti selts. Pöördumine

Harkivis asutati eesti selts. Pöördumine

Harkivi Eesti Selts on alates augustist 2023 iseseisev juriidiline organisatsioon. Seltsil on oma blankett, sümbol, pitsat.
2023. aastal loodud Harkovi Eesti organisatsioon on 2002. aastast Harkovi oblastis eksisteerinud eesti organisatsiooni õigusjärglane.
Organisatsiooni juht, asutaja – KIRT ALEXANDER ning Jelena Slivchenko – juhatuse liige ja kaasasutaja

Juriidilise organisatsiooni täpne nimi on “Harkovi Eesti Piirkondadevaheline Ühendus” (“HARKIVI EESTI VAHELINE ÜHING”), lühendatud nimi – “Harkovi eesti diasporaa”.

Organisatsiooni põhieesmärk on kaitsta etniliste eestlaste õigusi valitsusorganites ja avalik-õiguslikes organisatsioonides. Rahvuslike, sotsiaalsete, juriidiliste ja õiguslike, kultuuriliste huvide ning organisatsiooni liikmete õiguste kaitsmine Harkovis, Poltavas, Dnepropetrovskis, Sumõs, Donetskis, Luganski, Zaporožje, Odessa, Nikolajevi, Hersoni piirkondades.

Organisatsiooni peamised tegevused on:

– organisatsiooni esindajate osalemine erinevatel vabatahtlike, humanitaar-, kultuuri-, haridus-, ajaloo-, etnilistel ja keelelistel programmides ja üritustel (teaduslikud ja praktilised konverentsid, festivalid ilma tulu teenimise eesmärgita), vabatahtlike kaasamine vabatahtlike ja humanitaarabi elluviimisse nii Ukraina territooriumil kui ka välismaal.
– Organisatsiooni liikmete rahvuslike, sotsiaalsete, juriidiliste ja juriidiliste, kultuuriliste huvide ja õiguste kaitse valitsusasutustes ja avalik-õiguslikes organisatsioonides Harkovi, Poltava, Dnepropetrovski, Sumy, Donetski, Luganski, Zaporožje, Odessa, Nikolajevi ja Hersoni piirkondades.
– ajaloo-, kultuuri- ja keeleõppe korraldamine ja edendamine;
– ajaloo uurimine, restaureerimine ja säilitamine eestlaste ja Eesti põliselanike elust ja tegevusest Ukraina territooriumil (sh Slobožanštšinas);
– Ukraina organisatsioonide abistamine koostöös erinevate Eesti organisatsioonide esindajatega;
– programmi “Piirkonna ajaloo- ja kultuuripärandi taastamine” edasiarendamine, mille raames riigiarhiivide, rahvusraamatukogude, muuseumide, organisatsioonide ja üksikisikute toel ja kaasabil teostatakse ajaloo- ja arhiiviuuringuid Eesti Vabariigis. Ukraina ajaloo- ja kultuuripärandi taastamise valdkond;
– koostöö arendamise edendamine rahvusvaheliste ja välismaiste organisatsioonide, teadusasutustega, maailma kogemuste uurimine oma põhikirjalise tegevuse valdkonnas, selle kogemuse rakendamise edendamine Ukrainas;
– abistamine erialaste ja rahvusvaheliste suhete loomisel, loomisel ja arendamisel, rahvusvaheliste ühisprojektide elluviimisel;
– abi rahvusvaheliste ja välismaiste rahaliste vahendite kaasamisel toetuste ja muu abina, eelkõige sihtotstarbelise abina ürituste läbiviimiseks avaliku organisatsiooni põhikirjalise tegevuse raames ajaloo, hariduse, kultuuri arendamiseks;
– ühiskondliku organisatsiooni ja selle liikmete tegevuse kohta teabe levitamise soodustamine meedia kaudu;
– abistamine kohtumiste, läbirääkimiste, konverentside ja muude ürituste korraldamisel Ukraina ning välis- ja rahvusvaheliste organisatsioonidega, meediaga partnerluste ja koostöö loomiseks.


Oma juriidilist organisatsiooni ajendasid looma 2022. aasta veebruari asjaolud. Esimesed kaks kuud (märts ja aprill) olid väga rasked. Paljud elanikud lahkusid Harkovist, jäid vaid need, kes ei saanud lahkuda, sest oli vanu ja haigeid ja inimesi, kellel ei jätkunud rahalisi vahendeid.

Humanitaarabi hakati jagama alles märtsi lõpus. Ivar Valdmaa aitas meid selles olukorras palju. Meid toetati rahaliselt. Oleme talle väga tänulikud!

Juulis 2022 võttis meiega ühendust Eesti reisija Arno Pavel, kes oma UAZ-ga palju reisis (oli ka Harkovis) ja küsis kas vajame abi.

Augustis 2022 andsid nad koos organisatsiooniga “MTÜ Toeta Ukrainat” Harkovi eestlastele üle täislasti (toit ja riided, hügieenitarbed). Last oli väga suur, nii et pärast seda, kui meie organisatsiooni liikmed võtsid vajaliku, otsustasime ülejäänu jagada tasuta Harkovi oblasti Izyumi rajooni Kamenka küla elanikega. Nii sai alguse meie vabatahtlik töö.

Oleme aja jooksul vedanud üle 10 tonni kaupa (sidemed, ravimid, loomatoidud, veterinaarravimid, hügieenitarbed, toit, kirjatarbed). Peamiselt tegutseme Izyumi rajoonis, Harkovi oblastis, Donetski oblastis (Ukraina kontrolli all). Donetski oblasti Krasno Limanski rajooni külas.

Täna teeme koostööd Eesti vabaühendustega “MTÜ Toeta Ukrainat”, “Eesti Muinsuskaitse Seltsi”, “MTÜ BUCEL”.
Kuna Harkovi ja Donetski oblastis elab praegu palju puuetega inimesi (75+), enamikul puudub eluase, on neil erinevaid hooldusvahendeid väga vaja: hügieen (mähkmed, ühekordsed mähkmed).

Seetõttu palume, et saaksite meid aidata.

Meid leiab:
“MTÜ Toeta Ukrainat” ja “MTÜ BUCEL”‘,  “Toeta Ukrainat MTÜ” toetaukrainat@gmail,com, + 372 5554 5072.,
“MTU Bucel” mtu.bucel@gmail.com +372 524 50.

Jelena Slivchenko
Harkiv