Jaanuris peab Jakob Hurda Selts alati oma nimikangelase mälestuspäeva
12. jaanuaril süüdati küünlad suurmehe ausamba jalamil Põlvas Mäe tänaval ja tema vanamate haudadel Põlva kalmistul. Meenutusminutid ausamba juures tõstsid veel kord esile Jakob Hurda tähtsuse meie kultuuriloos (kõneles Sirje Vill).
Erilise üllatuse valmistasid Põlva setu leelokoori Madar´a lauljad, kes tormile vaatamata välja tulid ja Jakob Hurda kogutud viisi üles võtsid. Kalli kingitusena jäi meile nende vastne heliplaat, mis leiab kunagi auväärse koha Jakob Hurdale pühendatud muuseumis Himmastes Lepa talus.
Ausamba juurest siirdusid kokkutulnud Põlva Keskraamatukogu saali, kus ootas väike kohvilaud.
Põhiesinejaks oli seekord folklorist ja muusikateadlane Janika Oras Eesti Rahvaluule Arhiivist. Tema ettekanne “Laulikute ja laulu vägi enne ja nüüd. Mis on muutunud?” pakkus arvukale kuulajaskonnale suurt hingekosutust ning huvi. Janika Oras rõhutas eakamate naiste erilisust ja autoriteetsust aegade vältel, tuues ühtlasi näiteid rahvalaulikutest. Olukord muutus siis, kui ühiskond moderniseeruma hakkas (19. sajandi teisel poolel). Vanematel inimestel on aga praegugi elukogemusi küllaga ja tähtis on noortega tihedat sidet hoida. Üritus lõppes hoogsa ühislauluga.
Jakob Hurda nimeline Põlva Rahvahariduse Selts
Kaanefotol kõneleb Sirje Vill