3. märts 2024

Teid ma teretan, Eestimaa pojad!

Tähistamaks Eesti Vabariigi 101. sünnipäeva ning Lydia Koidula 175. sünniaastapäeva ürituste jätkuks (projekt “Ideest aplausini”), esines segakoor Vanemuine meesansambel WanSel ( juhendaja Valli Ilvik) 24. veebruaril 2019 kl.12.00 Tartus Koidula-Jannseni mälestusmärgi juures.

Seekord tulid esitamisele neli isamaalist laulu, neist kaks – “Teretus” ja “Isamaa” olid Koidula loomingust. Poetessile süüdati mälestusküünlad ning vahepaladena esitas Tarmo Õunapuu Lydia Koidula luuleridu.

Kuna sellel päeval oli ka Eesti Vabariigi sünnipäev, oli Tartu keskklinnast rahvast tavapärasest rohkem. Koidula meenutamise sündmuse pealtvaatajateks-kuulajateks sattusid mitmed Tartu linna külalised ja muudestki sünnipäeva üritustest osavõtvad linnakodanikud.

Luuletaja, jutu- ja näitekirjaniku, eesti teatri rajaja, eesti rahvusliku liikumise sümbolkuju loomingu esitlus sobis väga hästi sellesse pidupäeva ja aitas seda veelgi kaunimaks muuta.

Meie Lydia Koidula sünniaastapäeva üritused jätkuvad – järgmisel korral kohtume juba 24. märtsil, ikka kell 12 samas paigas!

Rainer Jänes,
meesansambel WanSel liige


Esitatud looming Teretus, viisistanud Alo Ritsing (1936)

Teid ma teretan, Eestimaa pojad,
kellel kulmud kuumavad töös,
kellel südamed rindades soojad,
selginud sihid silmade ees!

Teid ma teretan,
kes teie õigust lahti sõlminud valede vööst,
kes ep kohkudes kurja lõikust näinud
sigivat kurjast tööst.

Igavest´kaob põline põud,
ilmub isamaal teie jõud,
tagane ära, valede vaim!
Sirgu ja sigine, tõe taim!