25. juuli 2024

Siberi setude kindkirjast

Seto naised on läbi aegade olnud nobedad näputööd tegema. Väga armastavad memmed just kudumistööd. Kindlasti on paljud ka meist tuttavad lapsepõlveaegsete labakinnaste eredate mustritega, mille kudusid meie emad ja vanaemad. Tänapäeval eelistatakse ostetud tooteid. Üha vähem naisi võtab kudumisvardad kasutusele. Kudumiskunst on aktuaalsust kaotamas.

Jagame allpool teiega filmi setu naiste kudumitest ning värvilistest kindamustritest.


Eesti kirikinda mustri leviku kohta kirjutab Arhangelsi linna eestlane Jüri Rebane: “Vaadates seda filmi, kuidas setu naised kindaid koovad, tulid mulle meeldi mu enda lähisugulaste kootud kindad. Mu ema oli ning õde on elukutselt käsitöö õpetajad. Nad tunnevad siin Arhangelskis täpselt samasuguseid mustreid! Eestlaste kindakiri on tuttav ja levinud väga suurel territooriumil. Minu vanaema õpetas oma lapselapse, st. ka minu tütre kindaid kuduma. Mulle on minu vanaemast veel alles kaks paari tema enda kootud käpikuid.

Kahjuks olid varem talved käredamad kui praegu ja käpikud pole meil enam nii aktuaalsed.

Ja veel, meie naaberlinnas Novodvinskis avati terve käpikute muuseum. Nii et kinda “spetse” on ka meie eesti seltsis olemas.”

Arhangelski esti seltsi esimehe vanaema kootud käpikud

Muusika: http://www.folklore.ee/pubte/eraamat/…

Film on üles võetud 2021 aastal Haida külas Krasnojarski krais Viktoria Leedo ning Galina Jevsejeva initsiatiivil.