25. juuli 2024

Suve alguse tegemised Tšehhimaal

Seljataga ongi Tšehhi Eesti Klubi (TEK) juunikuu viimased ettevõtmised – Lastelaager ja jaanitule õhtu koos Võidupüha tähistamisega. Kogu õppeaasta jooksul õpetavad Praha TEK-i vabatahtlikud lastele regulaarselt eesti keelt ja õpet kinnitab näidendi äraõppimine, kus peale eestikeelsete tekstide lauldakse ja tantsitakse.

Esimesel  juunil algas kahepäevane Tšehhi Eesti Klubi  suvine Lastelaager, mis asus Prahast tunni aja sõidu kaugusel Polankas. Hommikul valmistasid täiskasvanud  ette õhtust pikniku ja lastel oli vaba aeg mängimiseks. Kuid juba päeval õpetati väiksematele lastele tähti looduslike materjalide abil.  Suurematele lastele  oli ette valmistatud töötuba “Suvine loodus: õpiti tundma Eestis looduslikult kasvavaid okas- ja lehtpuid”, millele  järgnes töötuba kõigile lastele teemal “Kõik tunded on head: õpime ära tundma oma emotsioone”.  Päeva lõpus tehti  näidendi “Head mõtted” peaproov,  millele järgnes Iivi juhendamisel Eesti Toas  ettevalmistatud etenduse esitlus. Õhtul õnnitleti lapsi auhinnatseremoonial tubli töö eest õppeaasta jooksul. Järgmisel päeval mängiti peamiselt eesti liikumis ja laulumänge.  Projekti rahastas Eesti Välisministeerium ja elluviimist toetas Integratsiooni Sihtasutus.

Klubi hooaja viimaseks sündmuseks on kujunenud jaanituli. Estofiil Jonatan Tomeš korraldab  aga igal aastal jaanipäeva õhtu Praha lähistel. Eesti sinimustvalge lehvib uhkelt suvila teisel korrusel. Kõiki, kes soovivad osaleda, kutsutakse kaasa võtma hea tuju, laulud, söögid ja joogid. Ja nii see on juba olnud mitukümmend aastat. Pea igal aastal on külas ka keegi Eestist ja seekord oli meiega jaanitule juures ka EV  suursaadik Gita Kalmet. 

 Head suvepuhkust head seltsilised Eestis ja üleilma ning kohtumiseni Kultuuriseltside Ühenduse suvekoolis! 

Iivi Zajedova
 Praha TEK juhatuse liige