20. juuni 2024

3.-5.augustil 2018 Tartus toimunud Üleilmse Eesti Kultuuriseltside Festivali maapäeva raames sõitis Narva-Jõesuu Eestlaste Seltsile Kalju külla Valgevene etniliste eestlaste pereansambel Vaaks. Ansambli juht on Vladimir Vaaks, kelle esivanemad kunagi Eestist välja rändasid. Ansamblis löövad kaasa abikaasa Jelena, pojad Artjom ning Georgi ja peretuttav Natalja. Kõik ansambli liikmed tegelevad muusikaga – kes õpetab, kes õpib.

Narva-Jõesuus toimus ansambli Vaaks kontsert 5. augustil Heledas pargis. Kohale olid tulnud ka Narva valgevene seltsi Sjabrõ esindajad, ansambli kauaaegsed sõbrad.

Kontsert möödus väga meeleolukalt, publik tantsis kaasa eesti tantsu Kaera-Jaan. Kui esitati Krakovjakki, tuli Jelena Vaaks lavalt publiku hulka ette näitama, et kõik tantsusammud selgeks saaksid. Lõpuks lauldi ühiselt eesti laulu „Ma tahaksin kodus olla“. Seltsi Kalju ansambel tervitas omalt poolt külalisi kahe lauluga.

Ansambli loomingut  iseloomustavad rahvamuusika traditsiooniline päritolu ühendatud kaasaegse helikeelega. Esitatakse vanu eesti laule omas tõlgenduses –  värvikas instrumentaalmuusika viiulite, akordioni, bandžo ja rütmipillide esituses, samuti valgevene rahvalaule ja rahvamuusikat.

Loodame sõprust valgevene pereansambliga Vaaks jätkata ning nende temperamentseid esinemisi Narva-Jõesuus tulevikuski näha-kuulda.

Tiiu Toom,

Narva-Jõesuu Eestlaste Seltsi Kalju vanem